Daňová poradna


Spolupracujeme s daňovou poradenskou kanceláří AUDIT PROFESIONAL, spol. s r.o., se sídlem v Ostravě, která se specializuje na auditní, daňové a související poradenství

PORADNA JE ZDARMA!

Dotazy - Daňová poradna

UPOZORNĚNÍ: Tento prostor slouží k online dotazům daňové poradny. Dodržujte prosím pravidla slušného chování a vyhněte se vulgárním výrazům. Příspěvky nedodržující pravidla slušného chování budou smazány.Jan S. (16.06.2016 15:49:53)
Dobrý den, prodali jsme byt v Berouně, hypotéku jsme převedli na byt v Praze na Zličíně – změnila se tedy zástava k hypotéce, vše se stalo v roce 2015. Nyní jsme si chtěli uplatnit vracení daní na zaplacených úrocích za hypotéku za rok 2015 a Finanční úřad nám nevyhověl. Tvrdí, že na všech smlouvách k hyp. úvěru je uvedený byt v Berouně a dodatky o změně zástavy nejsou pro ně důležité, že se řídí tím co je na smlouvě. Potřebuji tedy dodatek ke smlouvě, že účelem hypotéčního úvěru je byt na Zličíně! O tento dodatek ke smlouvě jsme požádali banku a oni nevyhověli, že pro nás už udělali dost, a že tento dodatek nevydají. Nicméně jsem je požádala o písemné vyjádření zamítnutí naší žádosti – na to čekám. Ještě ke všemu jsem s bankou podepsali novou fixaci, která platí od 9/2016 na následujících 5 let, takže pokud od nich ten dodatek neobdržíme, nemáme nárok následujících 5 letech na vracení dani ze zaplacených úroku...  Víte jak v tomto případě postupovat, abychom dosáhli vrácení daně na které máme nárok? Děkuji předem. Jan S.
© Daňová poradna AUDIT PROFESIONAL, s.r.o. (08.07.2016 13:18:53)
Dobrý den, odčitatelnou položkou k základu daně jsou mimo jiné úroky z hypotečního úvěru, který je použit pro bytové potřeby (tzn. vlastní bydlení). Z uzavřených smluv musí být zřejmá souvislost s hypotečním úvěrem a předmětnou bytovou potřebou. Pokud tedy hypoteční smlouva nená souvislost s bytem, ve kterém bydlíte nemáte nárok na snížení základu daně o zaplacené úroky z hypotečního úvěru. Ve Vašem případě tedy pravděpodobně splácíte pořád hypotéku na byt v Berouně, jen ručíte bytem v Praze. Jediným řešením bude navázat hypotéku na byt v Praze, jinak nebudete mít ani nadále možnost snížit základ daně z titulu zaplacených úroků na hypoteční úvěr.
Bohouš (07.06.2016 23:06:12)
Dobrý den, jaká cena v případě odepisování pronajímaného bytu je brána jako vstupní? Kupní cena bez DPH nebo s DPH? Jsem fyzická osoba a nejsem podnikatel ani plátce DPH. Děkuji.
© Daňová poradna AUDIT PROFESIONAL, s.r.o. (13.06.2016 10:01:17)
Dobrý den, v případě, že nejste plátce daně z přidané hodnoty, tak vstupní cena dlouhodobého hmotného majetku pro odepisování je vždy cena včetně DPH při pořízení dlouhodobého hmotného majetku.
Bohouš (27.05.2016 00:05:18)
Dobrý večer, velice děkuji za Vaši odpověď. Chystám se, že půjdu tedy cestou, že od celkové kupní ceny bytu, která obsahuje i klimatizaci vč. její montáže, zprovoznění a rozvodů, odečtu cenu za pozemek (ta bude vyčíslena v kupní smlouvě na moji žádost, protože se pozemek neodepisuje) a tu pak navýším o vestavěnou kuchyňskou linku vč. vestavěných spotřebičů, vestavěné skříně, osvětlení a předokenní žaluzie, což bude tvořit tzv. vstupní cenu pro odepisování bytu. Uvažuji správně? Co když, ale nastane situace, že pořizovací cena vnitřní a vnější klimatizační jednotky zahrnující i její montáž a zprovoznění a dopravní náklady (bez rozvodů měděných trubek a kabeláže vč. prací s tím spojených a stavebních přípomocí - ty jsou dle Vašeho vyjádření součástí stavby) činí vč. DPH 15% 36 295,5 Kč, což je méně než 40 tis. Kč (tudíž není hmotným majetkem pro odepisování dle odpisové sk. 3). Prosím Vás, znamená to, že bych měl od vstupní ceny bytu pro odepisování odečíst tuto částku a přičíst ji k jednorázovým daňovým výdajům uskutečněným v daném roce? Nebo si mohu dovolit to nějak neřešit a vycházet při odepisování bytu prostě z kupní ceny bytu zahrnující i klimatizaci (jak strojní zařízení tak rozvody vč. stavebních prací s tím spojených) s tím, že odečtu cenu pozemku a přičtu ceny za vestavěnou kuchyň, vestavěné skříně, osvětlení a předokenní žaluzie a tu budu brát jako vstupní cenu pro odepisování bytu? Omlouvám se, ale lidí co řeší problematiku klimatizace v bytě není až tolik a sám na netu nenacházím moc odpovědí v této věci. Velmi sí vážím Vašich odpovědí a Vaši poradnu rád sleduji.
Š Daňová poradna AUDIT PROFESIONAL, s.r.o. (30.05.2016 08:07:18)
Pokud hodnota klimatizace bez rozvodů pevně spojených s budovou je menší než 40.000,- Kč. Nejedná se dlouhodobý hmotný majetek a mohlo by jít o drobný hmotný majetek. V tom případě můžete celou hodnotu klimatizace klidně přičíst ke vstupní ceně bytu a nemusíte se o nic starat. Toto řešení je také správně.
Vladislava Novotná (26.05.2016 10:51:07)
Dobrý den, když mám firmu s.r.o. a chci s někým udělat DPP, musím nahlašovat tuto skutečnost skrz Prohlášení poplatníka daně z příjmů FO ze závislé činnosti na finanční úřad? Jsem také OSVČ a uzavřela jsem již dříve DPP a nic jsem nenahlašovala.
© Daňová poradna AUDIT PROFESIONAL, s.r.o. (26.05.2016 11:21:01)
Pokud odměna za dohodu o provedení práce bude nepřesáhne za kalendářní měsíc částku 10.000,- Kč, pak tato odměna nepodléhá sociálnímu a zdravotnímu pojištění. Pokud zaměstnanec na DPP nepodepíše prohlášení k dani, pak je tento příjem zdaněn srážkovou daní a měli byste se zaregistrovat ke srážkové dani u správce daně. Pokud zaměstnanec na DPP podepíše prohlášení k dani, pak tento příjem podléhá zálohové dani, můžete u tohoto příjmu uplatnit slevu na dani na poplatníka. Pokud po uplatnění slevy bude záloha na daň 0,-, nemusíte se registrovat k dani ze závislé činnosti, pokud vyjde po uplatnění slevy záloha, podléháte registrační povinnosti.
Bohouš (20.05.2016 15:53:29)
Dobrý den, kupuji nový byt od developera, který se chystám pronajímat. V rámci klientských změn bude mít byt i splitovou klimatizaci s vnitřní a vnější jednotkou na střeše domu, což je obsaženo ve i schváleném projektu. Tím došlo k navýšení celkové kupní ceny bytu, která bude obsažena v kupní smlouvě. V případě že budu pro účely zdanění pronájmu uplatňovat skutečné náklady (nikoli výdajový paušál) a budu tedy uplatňovat odpisy na byt z kupní ceny, jak se mám dívat na klimatizaci? Mám ji považovat jakou součást stavby nebo ji mám odpisovat sólo v rámci jiné odpisové skupiny? Upozorňuji, že byt mi bude předán již se zprovozněnou klimatizací ještě před zahájením pronájmu. Děkuji za radu
© Daňová poradna AUDIT PROFESIONAL, s.r.o. (26.05.2016 11:13:40)
Dobrý den Klimatizační jednotka je samostatný majetek patřící do odpisové skupiny 3. Upozorňuji, že rozvody této klimatizace jsou součástí budovy a měly by být zařazeny současně s bytem do odpisové skupiny 5. Pokud se rozhodnete mít klimatizaci součástí bytové jednotky, bylo by to také správné řešení.
Vladislava Novotná (13.05.2016 12:30:14)
Dobrý den, prosím můžete mi poradit, zda kdyby jsem na mateřské měla mít vyšší zisky z podnikání, zda to nějak negativně ovlivní výši mateřské? Děkuji předem za radu. S pozdravem Vladislava Novotná
© Daňová poradna AUDIT PROFESIONAL, s.r.o. (17.05.2016 07:51:45)
Dobrý den Podnikání na mateřské Po dobu pobírání peněžité pomoci v mateřství – 28 týdnů, nemůže OSVČ na mateřské podnikat osobně. Nemusí však živnost rušit ani přerušovat – může vykonávat činnost prostřednictvím zaměstnanců nebo spolupracující osoby (např. manžel). Podnikatelky při pobírání peněžité pomoci v mateřství nemusí přerušovat podnikání. Živnost však nesmí vykonávat osobně. Podnikání na rodičovské navazuje na mateřskou, pokud ženě nevznikl nárok na mateřskou, tak ode dne porodu do 4 let věku dítěte. Na rodičovské dovolené lze podnikat bez omezení, musí ale být zajištěna celodenní péče o dítě Dítě do dvou let může být nejvýše 46 hodin měsíčně v předškolním zařízení, aby se vyplácel rodičovský příspěvek.
Levné Bydlení | Levné knihy | Levné lyže | Sportovní potřeby a oblečení | Sconto nábytek | Interiérové dveře Olomouc | Kuchyně a kuchyňské linky | Luxusní Bydlení | CZ Real Estate | Garážová vrata | další odkazy...