Development news
Vyhledávání textuKvůli rodinnému domu se nemusíte stěhovat za Prahu, 7.10.2008
Developerská společnost IPRO nabízí zajímavý projekt rodinných domků v přímo v Praze. Jsou dokonce umístěné jen pár kroků od stanice metra Rajská Zahrada. Projekt je natolik úspěšný, že je na prodej už jen několik posledních nemovitostí.
Pozemek, na kterém domky stojí, je umístěn na konci stávající zástavby rodinných domů, v klidu nenarušeném dopravou a hlukem. Na území určeném podle územního plánu k výstavbě rodinných domů navazuje široký pás zeleně a zelených ploch. Za nimi jsou už jen volné prostory, které nejsou určeny k zástavbě.
"Při zpracování projektu Nad Rajskou zahradou byl kladen důraz na výraznou stylovou architekturu a nekompromisní kvalitu použitých materiálů. Domy jsou provedeny v jednotném konceptu, ale zároveň i s prvky odlišení. Na fasádách jsou výrazně zastoupeny dřevěné prvky (obklady fasády a bohaté prosklení eurookny v identickém barevném provedení teak mahagon ), cihelné pásky, včetně propracovaných detailů. To vše doplněno moderní pultovou střechou a elegantním oplocením," píše na svých stránkách developer.
Cena domů ale odpovídá jejich umístěný. Z posledních šesti domů k prodeji totiž nejlevnější stojí 7 087 105 korun. Nabízí přitom plochu pozemku 338 metrů čtverečních a obytnou plochu 134,1 metru. Nejdražší za necelých 7,5 milionu korun má pozemek 413 metrů čtverečních a stejnou obytnou plochu 134,1 metrů. Je ale situován ve vnitrobloku, dále od větších komunikací.
Developerský projekt domů Nad Rajskou zahradou je jistě zajímavý, a o tom svědčí i velké množství prodaných a rezervovaných nemovitostí. Posledních šest vil si své majitele jistě najde. Za umístění ve městě se ale draze platí.
-JM-
Developer Orco nabízí tři projekty na horách, 25.9.2008

Zima se nezadržitelně blíží a sní i opětovná možnost vydat se na některou z českých sjezdovek. Pokud jste si oblíbili hory natolik, že se vám z nich nechce vracet do ruchu velkoměsta hned potom, co slezete ze sjezdovky, developerská společnost Orco nabízí tři horské bytové projekty.
Dva z nich jsou umístěny ve vyhlášeném Špindlerově Mlýně. Zájemci si mohou vybrat buď byt v bývalém hotelu Bellevue, nebo v novém projektu nazvaném Le Mont.
Zrekonstuovaný hotel nabízí apartmány velikosti 1+KK až 3+kk v rozměrech 41 až 150 metrů čtverečních. V horské rezidenci je celkem 27 apartmánů. "Poloha Bellevue je ojedinělá – stavba se tyčí na malém skalním ostrohu, sotva 300 m od středu Špindlerova Mlýna, přesně mezi lyžařskými areály Medvědín a Svatý Petr," píše o projektu Orco. Stejně jako samo bydlení, i cena je luxusní: 75 tisíc za metr čtvereční.
Rezidence Le Mont by také měla poskytnout komfort vlastního bydlení uprostřed Krkonošského národního parku i s výhledem na hory. Apartmány jsou na dosah hlavním lyžařským sjezdovkám, přesto však na klidném místě. Bytových jednotek je 55 k prodeji v rozmezí od 2+KK do 3+1 s maximální velikostí 71 metrů čtverečních. Orco cenu neuvádí.
Pokud se vám nechce přímo do centra rušného "Špindlu", je tu ještě projekt Pivovar ve Vrchlabí, tedy asi 15 kilometrů odtud. Počet bytových jednotek je tu 163 a jejich dokončení se plánuje ve 3. čtvrtletí roku 2009. Velikost? 1+kk až 3+kk s plochou od 46 do 117 metrů čtverečních. V blízkosti projektu se nachází mateřská školka, supermarket a autobusové nádraží je vzdáleno asi 10 minut pěší chůzí.
-JM-
Developer nabízí pravé bydlení britské smetánky, 22.9.2008

Český developer s názvem Anglický Resort dlouhodobě nabízí k prodeji své projekty v několika menších obcích nedaleko Prahy. Jak už název firmy napovídá, zabývá se výstavbou domů ve stylu ostrovních vilek ve Velké Británii. Zatím nabízel spíše řadové domky, teď si ale zákazníci mohou pořídit opravdu luxusní britskou vilu.
Anglická vila se jmenuje Victory a leží v oblasti Přední Kopanina v Praze 6. Navrhoval ji známý architekt Semerád. Je proto jasné, že jde o exkluzivní zboží, zvlášť když se k tomu připočítá kompletní vybavení luxusního domu.
Na pozemku nemovitosti se nachází venkovní bazén 6 krát 3 metry s vodopádem a skalkou, tři přístřešky a venkovní bar s přístřeškem. Vila je stavěna z nadstandardních materiálů a je kvalitně zabezpečena. Celková užitná plocha činí 320 metrů čtverečních.
Dispozice domu je 5+KK a navíc obsahuje i jednu garsonku. Kromě toho v ní najdete vnitřní bazén 7 krát 2,5 metru s protiproudem a vodopádem, vířivou vanu s přepadem vody do bazénu, místnost fitness, saunu pro dva lidi a solárium. Samozřejmostí jsou dálkově ovládaná vrata garáže a oplocení obložené pravým kamenem.
U takových projektů se obvykle nesděluje cena, my ji ale víme. Pokud máte chuť bydlet v opravdu britském šlechtickém stylu, budete muset v peněžence najít 28,2 milionu korun. A to nemluvíme o výdajích na provoz.
-JM-
Viladomy u Obory: jak žít s nízkými náklady, 19.9.2008

Developerská společnost JRD nabízí bytový projekt nazvaný Viladomy u Obory. Jde o bytové domy umístěné v Praze 10 Uhříněvsi. Celkem je k dispozici 37 jednotek od velikosti 2+KK di 4+KK. Hlavní je ale mimořádně nízká energetická náročnost domu.
Úspory energie by měly být dosaženy kombinací kvalitního zateplení obvodových konstrukcí, dřevěných oken s trojskly a komfortního energeticky úsporného větrání a vytápění větracími jednotkami českého výrobce Atrea. Doplňují je elektrické přímotopnými panely typu Radik Combi VK nebo Ecoflex s větráním a rekuperací tepla z odpadního vzduchu.
Navíc jsou obytné místnosti bytů převážně orientovány k jihu, východu či západu, aby bylo možno využít tepelných zisků ze slunečního záření.
Viladomy nabízí výhody pohodlného bydlení v moderních bytech s vyšším standardem, s výhodou bydlení v klidné stávající vilové zástavbě a s velmi dobrým dopravním spojením do centra automobily i MHD.
Všechny byty mají lodžie nebo terasu. U bytů v prvním patře je umožněn výstup na terén do přilehlých předzahrádek. Byty jsou už ve standardním provedení nabízeny s bezpečnostními dveřmi.
Developer nabízí byty na prodej od 2,7 milionu korun. Nejdražší bytová jednotka stojí 6,6 milionu korun. Projekt bude dokončen druhém čtvrtletí roku 2010.
-JM-
Lighthouse Group dokončuje část projektu Prague Marina, 16.9.2008

Developerská společnost Lighthouse Group do konce října zprovozní první etapu připravovaného bytového projektu Prague Marina. Celkem bude k dispozici 338 luxusních bytů, které jsou atraktivní svou blízkostí k řece. Informovaly o tom Hospodářské noviny.
"Ze 338 bytů je už osmdesát procent prodaných," řekl deníku šéf společnosti Tamir Winterstein. Zájem o luxusní byty, které rozhodně nepatří mezi levné, vyvolala podle něj blízkost Vltavy.
Firma chce projektem radikálně změnit vzhled současného holešovického přístavu. Celé nábřeží projde rekonstrukcí a místo vlečných člunů naložených pískem nebo kontejnery tam mají v budoucnu kotvit jachty.
Cenové rozpětí bytů je velké. Celkem si ještě můžete vybrat z 74 jednotek. Ty začínají na ceně 4,3 milionu korun o rozloze 67 čtverečních metrů. Nejdražší rozlehlá rezidence vyjde na 19,6 milionu korun.
Pokud vám ale nabídka uteče, nemusíte se obávat, že míst k bydlení v Prague Marina nebude dostatek. Developer Lighthouse Group totiž chystá ještě druhou etapu výstavby, která by se měla dokončit v roce 2010.
Bude zahrnovat asi 300 bytů, jejichž cena bude začínat na 3,5 milionu korun. V plánu projektu je i třetí etapa. Celkem by mělo být v Prague Marina tisícovka bytových jednotek.
-JM-
Nová čtvrť pro bydlení i obchod, to je Botanica, 29.7.2008

Developerská společnost Skanska pracuje na zajímavém projektu. Je jím nová pražská čtvrť Botanica, která má jednak působit ve spojení s přírodou, jednak má nabídnout příjemné bydlení i prostory pro firmy a jejich kanceláře.
Zatím v pražských Jinonicích vyrostly jen první obytné domy a byty. Během pár let se ale vše změní k nepoznání a bude zde stát i komplex budov s kancelářemi a luxusními byty.
jaký je záměr developera? "Naším dlouhodobým cílem je, aby se areál Botanica stal novou pražskou čtvrtí, která nebude sloužit pouze k bydlení, ale též jako místo, kam budou lidé mířit za prací i zábavou. Prvním krokem k naplnění této vize je výstavba čtyř energeticky úsporných administrativních budov v západní části areálu," řekl pro server iHNed.cz Petr Fanta, generální ředitel společnosti Skanska Reality.
Domy nebudou nijak agresivně vyčnívat. Půjde o čtyřpatrové budovy, jejichž fasády pokryje popínavá zeleň a pro všechny jsou charakteristická velká okna, která umožní intenzivní využití denního světla.
Developer slibuje i dobrou dostupnost dopravy. Botanica se může chlubit blízkostí stanice metra Nové Butovice, která je i terminálem pro několik linek autobusové dopravy.
Developer Skanska zahájil stavbu už v roce 2002. Celkem bude k dispozici 124 bytů rozmístěných ve čtyřech domech. Dále je na místě 22 vil. Už nyní v místě bydlí celých 500 rodin a další se sem již brzy budou stěhovat. A někteří zde najdo i zaměstnání.
-JM-
Developer ProLogis vyměnil ředitele pro střední Evropu, 26.7.2008
Novým ředitelem pro střední a východní Evropu firmy ProLogis, která je největším světovým průmyslovým developerem, se stal šestatřicetiletý Ben Bannatyne. Ve funkci vystřídal Michaela de Jong-Douglase, který přešel do nové vedoucí pozice v Asii.
Bannatyne před přestupem do ProLogisu působil jako generální ředitel mezinárodní poradenské společnosti Jones Lang LaSalle pro střední Evropu.
Ve středoevropském a východoevropském regionu pracuje v oblasti nemovitostí už 11 let, píše se v tiskové zprávě společnosti.
ProLogis působí na 121 trzích celého světa, vlastní téměř 50 milionů metrů čtverečních průmyslových ploch. Ve střední a východní Evropě přesahuje portfolio firmy tři miliony čtverečních metrů.
Na českém trhu je podle aktuálních údajů poradenské společnosti Cushman & Wakefield v segmentu průmyslových realit developerskou dvojkou, má na něm 16procentní podíl.
-JM-
Rezidence Albertov: první nájemní projekt v Praze, 23.7.2008

Asi nejvýraznější developerským projektem poslední doby je Albertov Rental Apartments společnosti CTR. V několika domech najdeme 269 bytů, které spojuje jedna zvláštnost: nejsou na prodej. Můžete si je pouze pronajmout.
Rezidence Albertov Rental Apartments je známá třeba díky výrazné dvoujazyčné reklamě v rádiu, která již tak trochu napovídá, na jaké zájemce bude nabídka bytů cílená. Nutné je také podotknout, že developer CTR postavil zcela nový typ rezidenčního komplexu. Vždy zatím bylo možné alespoň nějaké byty koupit. Teď je ale vše jinak.
Bytový komplex doplněný o dnes již "povinné" podzemní garáže a nákupní prostory je umístěn na Albertově v těsném sousedství pražské botanické zahrady a oblíbeného parku Folimanka. Developerovi se podařilo získat lukrativní pozemek v relativním centru Prahy v údolí potoka Botiče.
Byty si může zájemce pronajmout na krátký časový interval nebo na delší dobu. Všechny jsou už předem vybaveny nábytkem a doplňky, takže je možné se po podepsání nájemní smlouvy ihned navštěvovat.
Že bude nabídka developera zaměřena na movitější zákazníky a cizince je nejen jasné z reklamy nebo vzhledu jednotlivých budov (některé mají cihlovou fasádu) ale i z cen. Byt 1+KK je možné pronajmout od 15 490 Kč měsíčně, 2+KK za 21 469 Kč a 3+KK za 26 847 korun za měsíc.
-JM-
Olomouc chystá poslední úpravy prostoru před vlakovým nádražím, 20.7.2008
Olomoucká radnice se chce příští rok na jaře pustit do finální úpravy prostoru před hlavním vlakovým nádražím, jehož přestavbu zahájila před sedmi lety.
Poslední dvě etapy rekonstrukce si vyžádají podle předběžných odhadů asi 220 milionů korun. Město se pokusí získat na akci dotaci z evropských fondů. Sdělil to agentuře ČTK náměstek primátora Martin Major.
Díky čtvrté a páté etapě úprav by se cestující měli dočkat nového odbavovacího terminálu městské hromadné dopravy.
Autobusové zastávky, které jsou nyní na několika místech v přednádraží, by v něm byly soustředěné na jednom místě. Investice rovněž zahrnuje propojení tramvajových větví, které vedou k nádraží třídami Kosmonautů a Masarykova.
Radnice je chce nechat propojit před hotelem Sigma, čímž by ve městě vznikl nový tramvajový okruh.
Vedení města vypíše příští týden tendr na zhotovitele zakázky, kterého si chce vybrat do podzimu. V té době už radnice bude vědět, zda uspěla s žádostí o dotaci z EU, které by mohla činit zhruba 100 milionů korun. "V případě, že budeme úspěšní, stavební práce začnou příští rok na jaře. Trvat by měly rok a půl," upřesnil Major.
Město se pustilo do úprav prostoru před nádražím v roce 2001. V prvních dvou etapách nechalo v lokalitě vybudovat například podzemní garáže, podchod a veřejné prostranství s fontánou před sídlem Olomouckého kraje. Třetí etapa zahrnovala mimo jiné stavbu nové tramvajové točny. První tři etapy úprav si vyžádaly zhruba 350 milionů korun.
-JM-
Developer investuje 10 miliard do areálu v Jinonicích, 17.7.2008
Strojírenská firma Walter Engines dokončila stěhování z pražských Jinonic do nového průmyslového areálu v Letňanech. Příští rok by tak v Jinonicích česko-irská developerská společnost Red Group mohla začít práce na výstavbě nového kancelářského a bytového komplexu.
Red Group o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Celková investice do přestavby bývalých průmyslových pozemků bude podle firmy činit zhruba deset miliard korun.
"Zajistili jsme hladké přemístění výroby z Jinonic a provoz značky Walter tak může pokračovat v lokalitě, která je domovem letectví a je zároveň vhodná pro průmyslovou výrobu," uvedl generální ředitel Red Group Barry Cullen.
Developer nyní připravuje výběrové řízení na demolici starých průmyslových budov. Očekává, že územní rozhodnutí na přestavbu areálu získá začátkem příštího roku.
V roce 2009 chce začít také stavbu první fáze projektu. V jejím rámci má vzniknout 100.000 metrů čtverečních moderních kanceláří a 1500 bytů. Na bývalých průmyslových pozemcích má být vybudováno také náměstí.
"Projekt by měl být realizován ve třech stavebních fázích a dokončení plánujeme v horizontu pěti let," řekla mluvčí firmy Lucie Formandlová.
Developerská a investorská společnost Red Group působí na českém trhu s nemovitostmi od roku 1992. V současné době realizuje projekty v Praze, Brně, Ostravě a Staré Boleslavi a připravuje dalších sedm projektů o celkové rozloze 300.000 metrů čtverečních.
Walter Engines (dříve Motorlet) se specializuje na výrobu turbovrtulových motorů a leteckých certifikovaných komponent a provádění jejich generálních oprav. Dokončení převzetí firmy nedávno oznámila americká společnost GE Aviation.
-JM-
Ze zničeného pivovaru vyrostou nové byty, 14.7.2008
Do čtyř let by mělo ve Vysokém Mýtě vzniknout 180 nových bytů. Soukromý investor přestaví zchátralý měšťanský pivovar, kolem něhož vznikne další bytová zástavba. Informovala o tom developerská společnosti Nový pivovar na svolané tiskové konferenci.
"Chceme zachovat původní stavbu i s jejími industriálními detaily, jako je například pivovarská věž nebo kamenné schodiště. Nově postaveného anonymního prostoru je v republice už dostatek," řekl architekt Josef Panna.
Měšťanský pivovar pochází z konce 19. století. Jeho výrobní etapa, tehdy už jako lihovar, skončila v roce 1951. Do roku 1989 bývalý pivovar sloužil jako sklady zemědělské společnosti, která nakonec skončila v konkurzu.
"Město se poté snažilo objekt vydražit, ale neuspělo. Od té doby chátrá. Teď by konečně měl pivovar dostat smysluplné využití," řekl místostarosta František Jiraský.
Celá lokalita, což je kolem deseti hektarů, by v budoucnu měla sloužit k bydlení. Měly by v ní stát další bytové i rodinné domy, dodal Jiraský. Investor chce bydlení kolem pivovaru stavět ve čtyřech etapách. Cena celého komplexu se nyní odhaduje na 350 milionů korun.
Plánují se také veřejné prostory se službami - obchody, kavárny, klidové zóny s dětskými koutky a vodními prvky a předzahrádky. Auta mají parkovat v podzemí a další automobily mají stát kolem bytové zástavby a do centra vůbec nezajíždět. Komplex by měl nabídnout luxusní byty, takzvané lofty v objektu bývalého pivovaru, ale také bydlení běžně cenově dostupné.
"Odhadujeme, že ceny za metr čtvereční se budou pohybovat kolem 28.000 až 30.000 korun, což je zhruba o deset až 15 procent méně než v Pardubicích," řekla za investora Jana Chaloupková.
-JM-
Na Cibulce v Praze budou byty za miliardu, 11.7.2008
V pražských Košířích vyroste nedaleko Cibulky dvě stě nových bytů. Developer Davcor do nich plánuje investovat 40 milionů eur, tedy asi 938 milionů korun. Stavba má začít na jaře příštího roku jen kousek od přírodní rezervace Vidoule. První byty chce společnost dokončit na konci roku 2010.
"Z bytového spektra nás nezajímá nejlevnější ani nejdražší bydlení," řekl novinářům ředitel a spolumajitel firmy David Werry. Cena nejlevnějších bytů by podle měla začínat na 60 tisícich korunách za metr čtvereční.
Noví majitelé těchto nemovitostí se setkají se jednou zajímavostí - součástí základního vybavení každého bytu bude jízdní kolo. Developer tak chce propagovat jízdu na bicyklu jako plnohodnotnou alternativu pro automobilovou dopravu ve vnitřní části města.
Vedle Cibulky plánuje Davcor výstavbu další stovky bytů v pražských Holešovicích. V budoucnosti se prý nehodlá vyhýbat ani jiným českým městům.
Firma zatím působí pouze na českém trhu. Založena byla teprve v roce 2006, vstup na bytový trh oznámila dokonce až na konci loňského roku. Její majitel Werry údajně na realitním trhu podniká již kolem 30 let.
V minulosti působil ve vedení společnosti Bovis Lend Lease, která v Praze například stavěla letištní Terminál 2, nákupní centrum Chodov nebo Slovanský dům.
-JM-
Krátká recenze projektu Vilapark Zdiby, 9.7.2008

Když jsme nedávno projížděli obcí Zdiby nedaleko Prahy, zaujal nás netradiční developerský projekt nazvaný Vilapark Zdiby. Jedná se o několik řadových domů přísně funkcionalistických proporcí, které od ostatních odlišuje hlavní znak – jejich průčelí je kompletně prosklené. Domy jsou ale výjimečné také svou cenou.
Celý areál čítající dvanáct domů je sice ve Zdibech, od hlavní silnice protínající obec je ale relativně vzdálený. Proto mohou domy nabídnout svým obyvatelům velmi klidné prostředí. Na začátku je ale nutné podotknout, že podobný developerský projekt není pro každého.
Budoucí majitel musí splňovat dvě kritéria. Za prvé: být exhibicionista. Vily totiž charakterizuje kromě hranatého tvaru maximální skleněná plocha u každé místnosti. Architektův záměr byl jasný: propojit obyvatele domu s okolím v nejvyšší možné míře. U domů směřujících průčelím do zeleně nebo přilehlého houští se to daří na jedničku. Problematické by se ale mohly zdát vily směřující k příjezdové komunikaci.
Podle obrázků je zřejmé, že se ani nepočítalo s tím, že by si budoucí majitelé této extravagantní nemovitosti pořizovali záclony. Obdivujeme lidi, kteří si koupili jednu z budov směřující čelem právě k silnici. Během naší prohlídky Vilaparku Zdiby jsme zároveň mohli pozorovat pracovitou ženu, jak si doma žehlí prádlo.
Druhým kritériem pro přestěhování se do netradičního domu jsou peníze. Nejlevnější vila 4+KK o ploše 199 metrů čtverečních a s pozemkem 695 metrů stojí 7.585.862 korun. Nejdražší dům koupíte za 8.420.831 korun.
Vilapark Zdiby je nápaditý developerský projekt, který má šanci na úspěch u movitých a zároveň tak trochu extravagantních lidí. My při koupi jednoho ze zbývajících sedmi domů doporučujeme zvážit, jaký směr natočení skleněného průčelí bude nejklidnější.
-JM-
Ministerstvo: letos se postaví až 50 tisíc nových bytů, 5.7.2008
Ministerstvo pro místní rozvoj informovalo, že letošní výstavba nových bytů by mohla dosáhnout až 50 tisíc. Jeho šéf, ministr Jiří Čunek, si myslí, že se tak Česko dostane na špici vyspělých států. V průměru se totiž postaví 4 nové bytové jednotky na 1000 obyvatel.
Podobnému trendu jako Česká republika se přibližuje například Slovinsko, ostatní země jsou většinou na poloviční úrovni nebo i níže.
Celkově bylo za první čtvrtletí letošního roku vydáno stavební povolení na 13 141 bytů. To je o 6,5 procenta více a v porovnání se stejným obdobím roku 2003 jde o pětinový nárůst.
Čunek tak vyvrací předpovědi o negativním dopadu nové daňové soustavy. "Jde o nejlepší výsledek za období leden až duben v historii samostatné České republik," řekl novinářům Čunek.
Ministerstvo pro místní rozvoj ale v podobném vývoji vidí i určitá negativa. Tím největším je asi nerovnoměrné rozložení výstavby nových nemovitostí, která je soustředěna do větších měst, převážně do Prahy. V některých krajích dokonce bytová výstavba momentálně stagnuje.
Podle Čunka daňové změny zavedené od ledna letošního roku negativní dopady nepřinesly. Podle dubnových statistik sice trh s novými hypotékami v letošním prvním čtvrtletí meziročně poklesl o 8,5 procenta, očekává se ale opětovný nárůst.
Stavbaři v loňském roce podle Českého statistického úřadu dokončili 41 650 bytů, nejvíce od roku 1991. Pokud prognózy ministerstva pro místní rozvoj vyjdou, padne 50 tisícím bytem další rekord.
-JM-
V Záběhlicích vznikají netradiční bytové domy Slatinka, 8. 7. 2007

V jižní části ulice V Korytech v pražských Záběhlicích byla zahájena výstavba atypického Bytového souboru Slatinka. V první fázi nabídne tento originální projekt celkem 178 bytů ve dvou bytových domech, ceny za čtvereční metr přitom začínají již na 37 tisících korun. Stavbu provede společnost Skanska CZ do konce roku 2008, investorem projektu je společnost AMADA Praha.
„Slatinka je skutečně originální projekt, který svým příštím obyvatelům spolu s krásným výhledem do záběhlického údolí nabídne i neobvykle velká horizontálně i vertikálně propojená atria umístěná nejen v úrovni přízemí, ale i v dalších podlažích domů. Celková plocha atrií v domě B představuje neuvěřitelných jedenáct set šedesát čtverečních metrů, některá zasahují i přes tři podlaží,“ říká manažer projektu Jan Matela z divize Pozemního stavitelství společnosti Skanska.

Bytový soubor Slatinka vyroste v klidném prostředí plném zeleně, na mírném jihozápadním svahu nad Záběhlickou ulicí, v sousedství Zahradního Města. „Terasy v horních podlažích obou domů nabídnou svým majitelům nejen nádherný výhled do údolí Záběhlic, ale i velkorysý prostor až 148 čtverečních metrů,“ uvádí ředitel společnosti AMADA Praha Michal Ovečka. V okolí domu se nachází nejen řada obchodů a služeb, ale i Hamerský rybník, sportovní areál Hamr a hostivařská rekreační zóna.
Oba domy mají půdorys ve tvaru písmene V. V domě A na osmi podlažích vznikne celkem 59 bytů v dispozicích 1+kk až 4+kk. Většina bytů má k dispozici balkón nebo lodžii, k větším bytům náleží terasy. Ve dvanáctipodlažním domě B je 119 bytů, rovněž v dispozicích 1+kk až 4+kk s balkóny, lodžiemi či terasou. Ke každému bytu přísluší vlastní garážové stání ve dvoupodlažních podzemních garážích, které budou zasahovat i pod zelené plochy s parkovou úpravou. Ve druhé fázi výstavby, která je plánována na rok 2009, vznikne ještě desetipodlažní dům C.
-KB-
ČSOB představila realitní fond jen pro vyvolené, 27. 6. 2007
Banka uvádí na trh realitní fond pro kvalifikované investory ČSOB Property Fund, který je zatím určený jen pro investory ze skupiny ČSOB. Později do něj budou moci vstoupit i další zkušení investoři. ČSOB tak chce do dvou let nabídnout realitní fond i drobné klientele.
"Museli jsme čekat nejen na legislativu, ale také na okamžik, až bude trh s nemovitostmi dostatečně průhledný a likvidní," uvedl generální ředitel ČSOB Property Fundu Pavel Tichý.
Banka chce tímto krokem podle něj umožnit zkušenějším investorům těžit nejen z příznivých cen tuzemských nemovitostí, ale také z výhodnějšího zdanění výnosu fondu. "Přestože je možné u některých typů nemovitostí očekávat zastavení růstu jejich cen i nájmů, nemělo by se to týkat lokalit, kde hodláme investovat," dodal.
ČSOB loni uvedla na trh akciový fond ČSOB Realitní mix a také zajištěný fond ČSOB Evropského nemovitostního růstu 1, který v červnu doplnil druhý ze zajištěných fondů. Na rozdíl od těchto fondů může ČSOB Property Fund investovat nejen do akcií developerů a realitních společností, ale také přímo do nemovitostí, tedy do kancelářských budov, obchodních center i průmyslových areálů.
Česká národní banka udělila v únoru licenci nemovitostnímu fondu investiční společnosti REICO, která je dceřinou společností České spořitelny. Tento fond nabízí investici do realitního fondu i drobným investorům. "První investice očekáváme během tří až čtyř měsíců," upozornil Tichý.
Jejich celkový objem by měl dosáhnout 300 milionů eur, tedy asi 8,5 miliardy korun. Výnos očekává Tichý dlouhodobě mezi pěti až 12 procenty.
Zdroj: ČTK
Bydlení na Šafránce: Je ho jako šafránu, 26. 6. 2007
"Výjimečné místo, pro váš výjimečný domov," hlásá na svých internetových stránkách developerská firma Engel Grouop. Ta má na starosti rozsáhlý projekt obytných komplexů a řadových domků na pražských Stodůlkách. Zájemci o zajímavé bydlení by si ale měli pospíšit. Volných prostor ke koupi už totiž mnoho nezbývá.
Šafránka byla postavena v Jeremiášově ulici. Jde o příjemné prostředí nedaleko Prokopského údolí. Do centra Prahy také není problém se dostat. V místě jezdí autobusy, sportovněji založení lidé si mohou dojít pěšky na stanice metra B Lužiny a Luka. Ten kdo rád nakupuje, bude také nadšený. V okolí stojí řetězce Makro, Tesco a také středisko Galerie Butovice.
Developer v bytovém komplexu nabízí 102 moderních, dostatečně otevřených bytů s rozlohou od 35 metrů čtverečních do 80. "Použité nejnovější materiály a technologie zaručují ty nejvyšší standardy. Zem pokrývají plovoucí podlahy s dřevěným dekorem a dlaždice, balkony a terasy jsou vydlážděné mrazuvzdornými krytinami, na stěnách koupelen a na WC jsou keramické obklady," píše Engel Group.
Komu by se nechtělo bydlet v bytě, může si vybrat i z řadových domků, které stojí hned pod bytovým komplexem. Jejich ceny ovšem dosahují hranice šesti milionů korun. Při letmém pohledu do ceníku je jich také největší množství k mání.
Zato volných bytů je jak šafránu. U valné většiny z nich svítí značka "prodáno" nebo "rezervace". Přesto na několik posledních zájemců čekají byty různých kategorií. Ceny se pohybují od dvou do čtyř milionů korun. Takže pospěšte!
Developer Orco nabízí akcie na čtyřech burzách, 24. 6. 2007
Pokud máte zájem o akcie developerské společnosti Orco Property Group, máte možnost hned čtyřikrát. Obchodovat je totiž můžete nejen na pařížském trhu Euronext a burze v Praze, ale nově také na burzách v Maďarsku a Polsku. Akcie se tak samozřejmě nabízí i ve čtyřech místních měnách.
S tržní kapitalizací, což je součin ceny akcie a počtu akcií, přibližně 1,2 miliardy eur, je Orco pátou největší společností na budapešťské burze a patří mezi 30 největších akcií na varšavském akciovém trhu. Orco doufá, že vstoupí ještě před koncem roku do akciových indexů BUX a WIG 20.
"Uvedení Orka na BSE (Budapešť) a WSE (Varšava) je zaměřeno na významné zvýšení likvidity našich akcií, získání prospěchu z větší přítomnosti na dvou z našich klíčových trhů a umožnění toho, aby se maďarští a polští institucionální a drobní investoři mohli podílet na budoucím růstu naší společnosti," uvedl předseda a generální ředitel Orka Jean-François Ott.
Orco minulý týden oznámila navýšení kapitálu zhruba o 1,5 milionu akcií v neveřejné nabídce pro institucionální investory v objemu 172,5 milionu eur, v přepočtu asi 4,9 miliardy korun.
Orco Property Group je investorem, developerem, správcem fondu a nemovitostí. Na realitním a hotelovém trhu ve střední Evropě působí od roku 1991. Na konci roku 2006 firma spravovala majetek za 1,3 miliardy eur (37,2 miliardy korun).
V obci Nupaky vyrostla první "Sluneční brána", 22. 6. 2007
Pod poetickým názvem Sluneční brána se skrývá developerský projekt realitní firmy B.S.R. Group. Ta nabízí k prodeji prvních 21 rodinných domů. Další dvě etapy výstavby probíhají. Co vše čeká na nové majitele nemovitostí nedaleko východního okraje metropole?
v obci vyroste celkem 69 řadových rodinných domků v moderním architektonickém zpracování a originálním barevném řešení v přírodních odstínech. "Ty citlivě respektuje pravidla architektury bydlení mimo město. Důraz je kladen na funkčnost, využitelnost a vysokou míru pohodlí budoucích obyvatel," píše firma na svých internetových stránkách.
Místo nabízí veškeré potřebné občanské vybavení a dobrou dostupnost do centra Prahy. Obyvatelé mohou využít služeb obchodního centra v Čestlicích nebo se kochat procházkami po nedalekém zámeckém parku v Průhonicích.
Projektanti navrhli dva typy zděných řadových domků. Větší verze poskytuje pro bydlení plochu 158 metrů čtverečních. Obývací pokoj s francouzským oknem do zahrady, kuchyni, WC a zádveří se nachází v přízemí. První patro je členěno na halu se schodištěm, dva pokoje, ložnici, koupelnu a WC. V podkroví se skrývá samostatný pokoj pod zkosenou střechou s dřevěnými střešními okny, využitelný jako hostinský pokoj nebo pracovna. Menší verze nabízí 112 metrů plochy a oproti prostornější variantě je v prvním patře o jeden pokoj méně.
Developer stanovil i příznivé ceny. Nejdražší dům stojí ve Sluneční bráně bez mála 5 milionů korun. Nejlevnější pak lze pořídit za 3 348 807 korun.
Není pochyb, že bydlení ve Sluneční bráně nabídne dobrý standard. Developer totiž působí na trhu s realitami už od roku 1963 a mezi jeho projekty patří výstavby v Krakowě, Las Vegas, Philadelphii, Tel Avivu či Jeruzalémě.
Ředitel NTM: Železniční muzeum vznikne na Masarykově nádraží, 22. 6. 2007
Jednou z priorit nového ředitele Národního technického muzea (NTM) Horymíra Koníčka je otevření nového Železničního muzea. Dlouho připravované muzeum, jehož zřízení uložila NTM vláda již v roce 2000, má vzniknout v prostoru bývalého železničního depa na pražském Masarykově nádraží. Koníček o tom dnes informoval novináře. Náklady na vznik muzea jsou podle ministerstva kultury 300 milionů korun, v příštím roce na něj má jít 170 milionů z peněz resortu určených na investice.
Plány na zřízení muzea v prostorách Masarykova nádraží jsou staré několik let, později však bylo toto místo zpochybněno a bývalé vedení NTM plánovalo muzeum lokalizovat mimo Prahu. Lokalita kolem Masarykova nádraží je totiž v centru Prahy a je velmi lukrativním místem z hlediska developerů. Bývalý ředitel NTM Tomáš Kupec navrhl správci areálu, řediteli Českých drah, směnit pražské depo za bývalé nádraží Děčín-východ a muzeum zřídit tam.
Příslušné vládní usnesení však uvádí konkrétní místo pro muzeum, a to právě bývalé depo Masarykova nádraží. Dnes se však již opět počítá právě s Masarykovým nádražím. Podle historiků architektury by železniční muzeum v tomto místě bylo významné z několika důvodů. Lokomotivní depo, které na místě bylo od roku 1845, je nejautentičtější dochovaná průmyslová klasicistní architektura na území Prahy a sbírky Železničního muzea jsou dle odborníků jedny z nejkvalitnějších z pohledu celého světa.
Koníček dnes uvedl, že expozice Železničního muzea budou vznikat ve spolupráci s Národním muzeem a Vojenským historickým ústavem. Ani nové specializované muzeum na vlaky nebude vystavovat veškerý železniční vozový park, který NTM spravuje. Ten nyní čítá asi 120 kusů a stále se rozšiřuje. Všechny své exponáty najednou ale nepředstavuje žádná sbírková instituce na světě.
Podle Koníčka se lidé také nemusejí obávat toho, že by z dopravní haly v hlavní budově NTM zmizely oblíbené vláčky a vagony - s jejich tamním umístěním se počítá i poté, co bude muzeum po generální rekonstrukci v příštím roce otevřeno.
Podle Kubíčka postavení Národního technického muzea přes rozsah sbírek neodpovídá bohaté a dlouhé tradici české techniky. Jako své poslání vnímá nový ředitel vytvořit z NTM "vlajkovou loď našich technických muzeí" srovnatelnou s postavením Národní galerie v Praze a Národního muzea.
Zdroj: ČTK
-KB-
Rezidence u křivoklátských lesů, 18. 6. 2007
Na okraji města Unhošť, ležícího necelých 17 kilometrů od Prahy nyní vyrůstá nový bytový komplex. Nabízí jednak snadnou dostupnost do Prahy a zároveň klid a krásnou přírodu blízkých křivoklátských lesů.
Komplex se bude sestávat ze 104 funkcionalistických rodinných domků. Výstavba domů probíhá ve dvou etapách. První by měla být dokončena do června roku 2008 a bude v ní vystavěno 55 rodinných domů. Sedmadvacet z nich by mělo být ale zkolaudováno do konce tohoto roku. Druhá etapa naváže na první. Hotová by měla být do roku 2009.
V nabídce je celá řada domů. Od 4+kk s výměrou 126 metrů čtverečních, prodávaných za cenu 5 a čtvrt milionu korun, až po 5+kk se 164 metry a velikou terasou, v hodnotě necelých 9 milionu. Jinak jsou ale domy standardizované. Jsou dvoupodlažní, nepodsklepené s rovnou střechou, která na rozdíl od klasické sedlové neubírá prostor v horním patře.
Domky jsou vystavěny terasovitě, podle sklonu terénu a kolem rybníka. Typy B a D jsou orientovány na jih k rybníku, typ A je orientován na východ nebo západ a typ C na jih. Nejblíže rybníku jsou vystavěny domy skupiny D, následuje typ A ve dvou úrovních oddělených od sebe domy skupiny B.
Komplex rodinných domků nabízí krásné prostředí chráněné krajinné oblasti Křivoklátska, s možností spousty výletů do přírody nebo na hrad Křivoklát. Kromě toho také dobré spojení do Prahy a do blízkého Kladna, a to jak autem tak vlakem na trase Praha-Kladno. Vše je ale vykoupeno vyšší cenou nemovitostí.
Klášter v Plasích může oživit 12 projektů za stovky milionů Kč, 18. 6. 2007
Zatím 12 projektů za nejméně 800 milionů korun zahrnuje materiál, který počítá s oživením klášterního komplexu v Plasích na severu Plzeňska. Mělo by v něm vzniknout zázemí pro Českou zemědělskou univerzitu v Praze (ČZU), depozitář Národního technického muzea, kulturní centrum a centrum vzdělanosti, řekla spoluautorka projektu Jaroslava Barbara Sporková.
Integrovaný projekt chce na realizaci využít státní a evropské peníze. Plány dělí na investiční a neinvestiční. Hlavním investičním záměrem je revitalizace zámku za zhruba 260 milionů korun, v němž vznikne zázemí pro Fakultu lesnickou a enviromentální ČZU Praha. "Zajímavý je pro ně mimořádný lesní genofond v okolí a místo chtějí využít jako přírodní laboratoř," uvedla Sporková.
Laboratoře a výzkumná pracoviště jsou navrhována do prostor hospodářského dvora. Dvě třetiny z odhadovaných 280 milionů Kč by měly být určeny na opravy, zbylá částka se investuje do vybavení. Vhodný pro získání peněz je podle Sporkové operační program Výzkum a vývoj pro inovace, u něhož se budou první výzvy podávat na konci roku.
O využití části komplexu jedná Národní technické muzeum. Přichází s návrhem na vznik Centra stavitelského dědictví za zhruba 200 milionů Kč. V areálu chce vytvořit depozitář a stálou expozici stavebních prvků. Projekt zahrnuje vznik několika vzdělávacích programů. "Pro realizaci programu Pedagogika volného času navrhujeme využít stáje, kde by byli koně. V plánu je i program Škola historických stavebních řemesel, jenž se zaměří na nabízení rekvalifikací," dodala Sporková.
Dalším dílčím záměrem je podpora podnikání. V komplexu by mohl vzniknout podnikatelský inkubátor a při VŠ by zde mohly vzniknout i soukromé firmy. Autoři projektu plánují dále Letní školu talentů. Nadané děti by pracovaly na připravených vědeckých projektech orientovaných na technické a přírodovědné obory a zázemí by jim poskytla místní střední zemědělská škola. Uvažuje se také o Letní varhanní akademii. Součástí projektu je rekonstrukce kostela sv. Václava, budovy konventu a oprava kopie italských barokních varhan z 19. století.
Vůli k založení vysoké školy v Plasích deklarovala v únoru 2005 skupina čtyř občanů. Zastupitelstvo města deklaraci projednalo a přijalo usnesení, které skupinu zmocnilo k podnikání veškerých kroků vedoucích k oživení města. Podle Ludmily Drncové z plzeňské pobočky Národního památkového ústavu je oživení kláštera jednou z priorit památkářů.
Podle starosty Plas Miloslava Hurta vznikl konečně pro obrovský areál smysluplný projekt, jenž propojuje umění, vzdělávání. "Plasy jsou centrem vzdělání. Město získá na popularitě, oživí se," uvedl Hurt. Obec se snaží připravovanému projektu přizpůsobit infrastrukturu a nabídnout v souvislosti s tím i nové možnosti bydlení. Na "předvstupní" studii proveditelnosti projektu se nyní skupina snaží získat 250.000 korun.
Zdroj: ČTK
-KB-
Rakouský developer se zajímá o sokolovské jezero, 14. 6. 2007
Atraktivní plochy u budoucího jezera Medard na Sokolovsku zaujaly na veletrhu investičních příležitostí Real Vienna ve Vídni rakouskou společnost tak, že projevila zájem investovat v rekreační zóně stovky milionů korun. Uvedl to Tomáš Správka z Agentury projektového a dotačního managementu Karlovarského kraje, který s Rakušany jednal.
O investorovi se ale zmínil pouze firmě Sokolovská uhelná, která vodní rekultivaci lomu Medard a jeho přeměnu v pětisethektarové jezero připravuje. "Byl jsem na jednání u generálního ředitele Štěpánka, který si nechal čas na rozmyšlenou, jestli bude pracovat s tímto zájemcem," řekl Tomáš Správka.
Podle něj jde o velmi zajímavý projekt, který už investor uskutečnil u jednoho z rakouských jezer. Nejedná se přitom o stavbu hotelu. "Nevím sice, oč přesně jde, ale ta informace je slibná," reagoval starosta Sokolova Karel Jakobec.
Zatím se na Medardu tvaruje dno a pobřežní linie. V letech 2009 až 2011 chtějí odborníci využít zimních tání, aby lom zatopili vodou z Ohře. Medard bude jen o něco menší než přehrada Jesenice na Chebsku.
Karlovarský kraj a Sokolovská uhelná se už teď snaží zjistit, zda jezero bude lákavé pro bohaté zahraniční investory, kteří by tu postavili třeba hotely a zázemí pro turisty. Prvním takovým testem měl být právě veletrh Real Vienna, kde kraj projekt Medardu představil a nabízel.
"Byli jsme tam na zkušenou se skromným stánkem," řekl Tomáš Správka. "Zástupci developerských společností se ptali, co se v Karlovarském kraji děje. Spíše hledají možnosti pro bydlení a administrativní prostory," dodal.
Jako první konkrétní investice na Medardu se jeví velký odpočinkový areál s bazénem, s několika sportovišti, minigolfem, dopravním hřištěm, kempem pro dětské tábory a s řadou dalších atrakcí. Asociace Záchranný kruh připravuje areál jako výcvikovou základu pro hasiče, zdravotníky a další záchranáře.
Zdroj: MF DNES
ECM prodala nemovitost na Pankráci za 1,3 miliardy, 7. 6. 2007
Realitní společnost ECM prodala budovu City Deco rakouské investiční společnosti CA Immo International za 47,3 milionů eur (asi 1,3 miliardy korun). City Deco je součástí projektu City na pražském Pankráci. Transakce má být dokončena v červnu 2009. Společnost o tom informovala v tiskové zprávě.
"ECM zůstává i nadále developerem projektu City Deco, jen budoucím vlastníkem se stala společnost CA Immo International," dodal generální ředitel ECM Milan Janků. City Deco nabídne podle ECM 10 326 metrů čtverečních kancelářských prostor.
Z nich si bude dva až tři tisíce metrů čtverečních pronajímat Generali Pojišťovna. Skupina ECM s Generali Pojišťovnou loni podepsala smlouvu o výstavbě a následném prodeji budovy City Element, která s objektem City Deco sousedí.
Dalších 5800 metrů čtverečních plochy v City Deco si podle společnosti na 20 let pronajala hamburská MeridianSpa, která bude provozovat v budově relaxační centrum. City Deco navíc zahrnuje 700 metrů čtverečních obchodních prostor a zhruba 500 parkovacích míst.
Stoprocentním akcionářem holdingové společnosti ECM Group N.V. je Milan Janků. Firma se zaměřuje na projekty a investice především do nemovitostí. Společnost vlastní majoritní podíl v ECM Real Estate Investments A.G. nebo akciový podíl v PSJ Holding.
Její aktivity také zahrnují obchodování s cennými papíry na pražské burze, o kterých jsme už v našem zpravodaji psali. Rakouská společnost CA Immo International investuje do komerčních nemovitostí, její akcie se od roku 2006 obchodují na vídeňské burze.
Zdroj: ČTK
Přerov bude mít nový radniční komplex, 6. 6. 2007
Vedení Přerova znovu zvažuje, že v centru na náměstí T. G. Masaryka vybuduje nový radniční komplex. V objektu, na jehož vybudování odhadli zástupci města náklady ve výši 300 milionů korun, by kromě prostor pro úředníky obyvatelé města našli také knihovnu či podzemní parkování. Město hodlá kvůli této investici zjistit v úterý na veřejném slyšení názor Přerovanů. Myšlenku zástupci města oprášili podle mluvčího radnice Bohuslava Přidala znovu po několika letech.
"Projekt se plánuje už více jak deset let. Už byly dokonce zpracované i studie, ale kvůli povodním v roce 1997 se to odsunulo. Nemáme důstojnou reprezentativní radnici. Řešíme to však i z prostorových důvodů. Zasedání zastupitelstva máme v městském domě, které nemůžeme technicky zajistit," řekl mluvčí Přidal.
Vedení města nyní oprášilo studii z roku 2002, podle které by měl nový radniční komplex být v těsném sousedství nynější radnice v západní části náměstí na místě současných dvou starých domů. "Nebyla by zde jen radnice. V komplexu by měla vyrůst i knihovna a místo by zde mělo být i pro komerční prostory, jako je galerie, recepce a obchůdky. Počítá se i se dvěma patry podzemního parkování," uvedl vedoucí odboru rozvoje přerovského magistrátu Pavel Gala.
Dodal, že město má na stavbu již vydáno územní rozhodnutí. Stavební řízení by přišlo na šest milionů korun. "Zbourat by se musely na náměstí dva domy, které jsou již ve špatném stavu. Na rohu by zůstala budova bývalé vojenské správy," doplnil Gala.
Náklady na stavbu komplexu odhadují zástupci města na 300 milionů korun. "Komplex bychom chtěli vybudovat za pomocí prostředků ze Společného regionálního operačního programu," řekl mluvčí radnice.
Kvůli rozsáhlé a nákladné investici hodlají zástupci radnice zmapovat i názory obyvatel. V úterý odpoledne proto město chystá na téma výstavby radničního komplexu s knihovnou veřejné slyšení. Lidé zde budou moci říci svůj názor i na využití budovy přerovského Chemoprojektu.
Do hledání nových prostor pro úředníky se pustilo i vedení olomouckého magistrátu. Primátor města Martin Novotný (ODS) minulý týden oznámil, že město by chtělo získat objekt v sousedství nové radniční budovy v Hynaisově ulici, kde nyní sídlí stomatologická klinika. Město by budovu s Fakultní nemocnicí Olomouc chtělo například směnit za jiný objekt.
-KB-
Líšeň se může těšit na nové byty, 3. 6. 2007
V Brně Líšni postupně vyrůstá nové obytné centrum. Příprava pro vývěr lokality byla opravdu pečlivá. Stavební firma spolupracovala s městským úřadem a provedla geologický průzkum, hlukovou studii a bylo myšleno i na budoucnost – na dopravní řešení.
Nové centrum je naplánováno na více než tři stovky bytových jednotek v šestnácti domech. Z toho bylo postaveno už asi 150 a další polovina je ve výstavbě a měla by být dokončena do konce příštího roku. Nabídka je tedy stále velmi široká. Kromě toho je pro ty, kterým nevyhovuje bydlení v bytě, už vystavěno 35 rodinných domků, které také patří k projektu.
Centrum vyrůstá ve Staré Líšni, tedy v okrajové části Brna. Výhodou je klidné prostředí s blízkou chráněnou krajinou oblastí a dobrá dostupnost dopravy do centra města a na dálnici do Prahy (Olomouce). Kromě toho je odsud jen kousek do Mariánského údolí, oblíbené výletní oblasti pro Brňáky. Můžete se zde vykoupat, projít a k dispozici jsou i cyklistické stezky.
Momentálně je ve výstavbě cca 150 bytů v rámci „komplexu B“ celého projektu. Devět šestipodlažních domů tvoří uzavřený areál s atriem. Nabízeny jsou byty od 52 metrů čtverečních – 1+kk, až po opravdu pěkné mezonety se 130 metry – 4+kk.
Byty jsou nabízeny ve dvou variantách a ke každému patří balkon, terasa nebo předzahrádka. Ve všech bytech naleznete značkovou kuchyň Koryna. Součástí nabídky je také ke každému bytu sklep a pro byty od 3+kk také kryté garážové stání.
Na webových stránkách projektu (www.doming.cz) naleznete nyní novou službu, kterou vám připravili organizátoři projektu – virtuální procházku po nových bytech.
Firma Doming pro Vás připravila ještě jednu novou službu – bezplatnou konzultaci bytového architekta. K novému bytu tak dostanete trojrozměrný návrh architektonického řešení bytu. Navíc si ještě můžete do nového bytu vybrat nábytek v hodnotě až 40 tisíc korun.
Zahrada na Zbraslavi, 1. 6. 2007
Poslední dobou stavební firmy sází na klidné prostředí s dostatkem zeleně, zároveň však s dobrou dostupností centra města, a s bohatou infrastrukturou. Nejinak tomu je i u nového projektu v Praze Zbraslavi, která ponese jméno Zahradní čtvrť.
Projekt je zaměřen jak lokalitou, tak svým charakterem spíše na mladé rodiny. Jedná se o postupnou výstavbu 736 bytů v průběhu tří let. Projekt je rozvržen do tří etap. První byla dokončena již v roce 2005, třetí má být v průběhu tohoto roku.
Komplex nabízí velkou různorodost, co do výběru. Najdete zde byty od malé garsoniéry až po luxusní 5+1 s výměrou 165 metrů. Byty se nachází v tří až šestipodlažních domech a většina z nich je vybavena balkonem, lodžií, terasou a sklepem. Domky jsou vybaveny podzemními garážemi a další parkovací místa jsou umístěna přímo v areálu. V rámci projektu bude také vybudováno pět dětských hřišť a dojde k rozsáhlé úpravě místní vegetace. Ta bude v poměru k zastavěné ploše více než 1:1.
Výstavba probíhá na ploše jedenácti hektarů ve Zbraslavi, tedy s dobrým výhledem na Prahu. Bytový soubor je naplánován v souladu s okolním prostředím, aby do něj harmonicky zapadal a aby co možná nejlépe izoloval rušivé prvky okolní výstavby.
Komplex sestává ze složitého souboru důmyslně rozvržených budov nejrůznějších tvarů. Ve středu areálu najdete čtvercové budovy s vnitřním dvorcem. Ty jsou obklopeny menšími stavbami. V rozích jsou pak umístěny architektonicky výrazné budovy. Naleznete zde například „Rotundu“ nebo třístěn. Při výstavbě bylo ale dbáno nejen na vnější vzhled ale i na funkční vnitřní rozvržení nemovitosti. To se týká především oken a balkonů.
Nakonec se vrátíme ještě k samotné lokalitě. Zbraslav je výborným výchozím bodem pro turistické pochody nebo cyklistické výjezdy. Můžete se udělat výlet na Cukrák nebo keltské oppidum. Je tu Zbraslavský zámek s jeho bohatými galeriemi a japonskou zahradou.
Skanska zahajuje prodej dalších bytů Chodovec City, 30. 5. 2007

V těchto dnech zahájila Realitní kancelář Skanska prodej bytů z bytového domu C v úspěšném projektu Chodovec City na Chodovci v městské části Praha 11. Celkem 34 bytů s balkony a terasami v dispozicích 1+kk až 3+kk leží v areálu doplněném o množství zeleně a pěších tras. Architektonické řešení bytových domů poskytuje dostatek denního světla.
„Projekt Chodovec City vyvolal veliký zájem, proto nyní rozšiřujeme naši nabídku o dům C. Byty jsou výborně dopravně dostupné metrem i po D1 a ceny za metr čtvereční začínají již na 39 tisících korun,“ říká Ing. Jan Heřmanský ze společnosti Skanska CZ.

Bytový areál Chodovec City vyrůstá mezi ulicemi Klíčova a Mírového hnutí v Praze 11 – Chodově. Tvoří ho čtyři objekty s jedním podzemním a čtyřmi nadzemními podlažími s celkem 136 byty ve velikosti od 40 do 80 metrů čtverečních. Stanice metra Chodov a nákupní a společenské Centrum Chodov se nachází několik minut od areálu, v okolí nechybějí ani lékařská zařízení a školy.
-KB-
Rezidenční čtvrť Botanica se znovu otevírá zájemcům o atraktivní bydlení,
30. 5. 2007

Prodej bytů z již III. etapy projektu Rezidenční čtvrť Botanica v Praze 5 – Jinonicích zahajuje v těchto dnech Realitní kancelář Skanska. Klientům, kteří hledají komfortní bydlení uprostřed zeleně a přitom nedaleko městského centra, nabízí tato oblíbená lokalita všestranné možnosti. Třetí etapa výstavby zahrnuje kromě rodinných domů také čtyři bytové domy. V těch bude umístěno celkem 142 bytů v dispozicích od 1+kk do 4+kk. Samozřejmou součástí každého bytového domu jsou parkovací místa pro rezidenty i návštěvníky. Cena za metr čtvereční se pohybuje od 38.500 Kč.
„Rezidenční čtvrť Botanica je jedním z našich největších a nejoblíbenějších developerských projektů. Od roku 2004, kdy byla dokončena I. etapa, zde našlo svůj domov téměř 800 klientů,“ říká Jan Vajčner ze společnosti Skanska CZ.
Nové bytové domy budou architektonicky řešeny jako dvojice propojené vnitroblokem. Každá budova má 2 suterény a 4 nadzemní podlaží, přičemž čtvrté podlaží je ustoupené. V jednotlivých objektech bude k dispozici 31 až 44 bytových jednotek o velikosti 45 m2 – 119 m2. Každý byt má balkón, terasu nebo lodžii, u bytů v patrech s přímou vazbou na vnitroblok je navržena předzahrádka. Suterény budov jsou určeny pro parkování rezidentů a umístění sklepních kójí a technického zázemí. Počet krytých parkovacích míst se v závislosti na velikosti objektu pohybuje od 33 do 48, k venkovnímu parkování bude u každé budovy určeno 4 až 5 míst. Hlavní vstupy a vjezdy do garáží vedou z plánovaných obslužných komunikací, které se napojují na ulici Pekařská. Bezbariérový přístup zajistí pojízdné rampy.
Návrh terénních úprav okolí vychází z možnosti využití vnitrobloků rezidenty. Plochy mezi bytovými domy budou proto zatravněné a osázené okrasnými kvetoucími keři a trvalkami. Vzniklá relaxační zóna s mnoha lavičkami bude vhodná jak pro pobyt, tak pro pohled z oken navrhovaných domů. Vysázené stromy nepřesáhnou kvůli ideálnímu zastínění výšku 10 metrů. Třetí etapa projektu Rezidenční čtvrť Botanica pokračuje v trendu moderní, atraktivní zástavby, která v této krásné lokalitě v blízkosti stolové hory Vidoule vyrůstá na ploše téměř 318 000 m2. Okolí jednotlivých rodinných i bytových domů zpestřuje množství vysázené zeleně postupně přecházející v rozlehlý přírodní a park.
Kromě výborných podmínek pro sport a relaxaci, které umocňuje i blízkost Prokopského a Dalejského údolí, nabízí Botanica také vynikající dopravní dostupnost. V docházkové vzdálenosti se nachází stanice metra B Nové Butovice, odkud se lze během několika minut dostat jak do centra města, tak i na opačnou stranu do obchodní zóny Zličín. V bezprostřední blízkosti se nacházejí rovněž zdravotnická a školská zařízení. Městská část Praha 5 a její okolí se v posledních letech staly sídlem mnoha významných firem, které přinesly do této oblasti také zvýšenou nabídku atraktivních pracovních příležitostí. Vyrůstá zde rovněž nová budova soukromého gymnázia a vysoké školy.
Rezidenční čtvrť Botanica – III. etapa navazuje na předcházející dvě etapy výstavby. V rámci I. etapy vznikly 4 bytové domy, 8 řadových domů a 12 dvojdomů. Součástí I. etapy jsou také objekty S a T se 134 bytovými jednotkami o velikostech 1+kk a 2+kk a dvěma ateliéry 1+kk nabízející bydlení vhodné především pro mladé rodiny a seniory.
V rámci II. etapy vzniká 158 bytových jednotek o velikostech 1+kk až 5+kk splňující požadavky bydlení vysokého standardu. K dispozici jsou různé typy bytů s balkónem, lodžií, předzahrádkou či střešní terasou. II. etapa nabídne také 26 rodinných domů v různých variacích. Všechny budou mít vlastní zahrádku.
-KB-
V Praze 5 Na Zatlance vyrostly nové luxusní byty, 30. 5. 2007

Na pražském Smíchově byl v ulici Na Zatlance nedaleko centra Nový Anděl dokončen nový rezidenční projekt Zatlanka Hill, který svým obyvatelům nabídne nadstandardní bydlení v dynamicky se rozvíjející části města. Sedmipodlažní novostavba se 46 bytovými jednotkami a třemi nebytovými prostory v přízemí byla projektována s důrazem na maximální kvalitu a pohodlí bydlení. Zvláštní pozornost byla věnována celkovému vnitřnímu vybavení i propracovanosti detailů.
Stavbu provedla společnost Skanska CZ od listopadu 2005 do února 2007. Investorem projektu je společnost Business International Activities.

V blízkosti pulzujícího centra Anděl tak vzniká klidná rezidenční zóna, která díky své výjimečné poloze nabízí nejen vynikající dostupnost obchodů, škol, zábavy a služeb, ale i široké možnosti aktivního odpočinku a skvělou dopravní obslužnost městskou dopravou i automobilem.
„Obytný dům Zatlanka Hill vyrostl v proluce na místě, kde stávala jedna z typických menších smíchovských továren, které v 90. letech začaly ustupovat moderní zástavbě,“ uvedl stavbyvedoucí Divize Technologie společnosti Skanska Miloš Dubský.
Celkem 46 bytů v dispozicích od 1+kk po 4+kk je vybaveno švédskými plovoucími podlahami, španělskými a italskými keramickými obklady a dlažbou, špičkovou sanitární keramikou a dřevěnými okny. Většina bytů má k dispozici zimní zahradu a/nebo terasu, samozřejmostí je garážové stání. Dům má velkoryse řešenou vstupní halu s benátským štukem a obkladem z italského travertinu, uživatelé budou moci využít k odpočinku zahradu ve dvoře či vlastní fitness v přízemí.
-KB-
Skanska Property postaví v Ostravě další kanceláře, 23. 5. 2007
Česko-švédská developerská společnost Skanska Property Czech Republic postaví v Ostravě kancelářskou budovu Nordica za 400 milionů korun. Objekt chce začít stavět ve druhé polovině letošního roku a dokončit ho v prvním čtvrtletí 2009.
"Máme územní rozhodnutí a doufáme, že stavební povolení získáme ke konci třetího čtvrtletí, a hned potom chceme začít stavět," upřesnila marketingová a leasingová manažerka společnosti Radka Nowak. Sedmipodlažní objekt s kancelářemi, obchody a restaurací vyroste v centru Ostravy na nároží ulic Českobratrská a Soukenická v sousedství hotelu Polský dům.
Lukrativní pozemek firma koupila loni v září od soukromého vlastníka.
V nemovitosti, jejíž podoba je dílem švédských architektů, které vede ostravský rodák Ivan Krejčí, vznikne okolo 12.500 metrů čtverečních kanceláří a dalších prostor k podnikání. Za pronájem si Skanska bude účtovat 12 eur (asi 340 korun) za metr čtvereční měsíčně, což je stejně, jako bude chtít Red Group. Tento česko-irský developer od února buduje v severomoravské metropoli administrativní a hotelový komplex za 1,3 miliardy korun.
V Ostravě staví nebo chtějí stavět podobná centra kromě těchto firem i další. Další kanceláře například vzniknou na území bývalé koksovny Karolina. Podle některých názorů může brzy nabídka kanceláří převyšovat zájem. Skanska se však nebojí, že by prostory neobsadila.
"V poslední době cítíme sílící poptávku ze strany nadnárodních společností o zřízení regionálních center. Jednáme s prvními zájemci," dodala.
Skanska Property působí v Česku od roku 1997 je součástí švédské skupiny Skanska. Zatím se může prezentovat čtyřmi dokončenými projekty, nyní připravuje další čtyři. Nordica Ostrava je dosud jejím jediným mimopražským projektem.
Zdroj: ČTK
Developer nabízí bydlení přímo u léčivého pramene, 18. 5. 2007
V samotném srdci Poděbrad teď vyrůstá nový bytový dům, od kterého je jen pár minut chůze k samotnému prameni Poděbradky. Pokud tedy chcete mít k snídani čerstvou minerální vodu, není to žádný problém.
Projekt nabízí klidné prostředí lázeňské zóny s parkem hned za zadním traktem domu. V blízkosti ve Studentské ulici jsou mateřská i základní škola a gymnázium. Blízko je to i k železniční stanici a autobusovému nádraží. Pokud potřebujete do Prahy, jste tam už za půl hodiny.
Projekt je koncipován jako Rezidence rozdělená na tři domy v řadě. Nemovitosti jsou označené jako A, B, C - dva postranní jsou pětipodlažní, prostřední dům byl navýšen o jedno patro a je tedy šestipodlažní.
Každý z domů má samostatný vchod, propojení jsou pak společným podzemím. Tam jsou umístěny garáže s celkovým počtem míst pro 57 aut. Pokud by to nestačilo, jsou plánována další parkovací místa před domy pod pergolou pro dalších asi třicet aut. U vchodu každého z domů s předsazeným schodištěm je bohaté technické zázemí bytů. Najdete zde kotelnu, sušárnu, kočárkárnu a úklidovou komoru.
Z vnitřní strany obklopuje projekt park s cestou navazující na lázeňské sady, poskytující příjemný výhled do zeleně.
V obytném bloku je navrženo celkem 99 bytů. Většina jednotek je vybavena terasou a balkónem. Sedmdesát procent z nich tvoří byty o dispozicích 1+kk a 2+kk. Zbytek je tvořen především velikostí 3+1. V horním patře jsou pak umístěny dva prostorné luxusní byty s velkou terasou a širokým výhledem.
Pardubická Prokopka se změní na byty a obchody, 17. 5. 2007
Areál bývalé továrny Prokop poblíž centra Pardubic, který je již sedm let opuštěný a chátrá, by se měl změnit na bytové domy, kanceláře i obchody. Přestavět jej chce nový majitel, kterým je pražská firma Czech Property Investment.
"Areál továrny jsme koupili a nyní jsme ve fázi přípravy projektu jeho přestavby. Některé objekty bychom zanechali, ale většinu nahradí nová výstavba. Areál chceme po přestavbě pronajímat. Chtěli bychom zhruba za rok požádat o územní povolení ke stavbě," řekl listu projektový manažer firmy Radan Kamenický.
"Už jsem první studie viděl. Společnost chce v Prokopce stavět komplex výškových budov s byty a kancelářemi. Neměla by chybět ani pasáž s obchody a parková úprava průchodu z Palackého ulice na sídliště Závodu Míru. Studie vypadala velmi zajímavě," uvedl primátor Pardubic Jaroslav Deml.
"Projekt jsem viděl a zdál se mi dobrý. Na Palackého ulici by měla být administrativní budova a ze strany od sídliště Závodu Míru zase bytové domy. Firma by ráda využila tamní vodojem a jednu halu," řekl pardubický architekt Milan Košař. Czech Property Investment se bude muset držet územního plánu města. Jiné podmínky jí radnice klást nebude.
Areál továrny Prokop už jednu šanci na přeměnu měl. Když společnost Afi Europe zveřejnila svůj záměr stavět v Pardubicích obří obchodně - zábavní centrum Palác Pardubice, vypadalo to, že by se mohlo stavět právě v Prokopce. Z plánu nakonec sešlo.
"Bylo by to o něco lepší řešení, než zlikvidovat Masarykovo náměstí, ale velký rozdíl by to nebyl. Taková stavba patří na kraj města. Tenkrát se Izraelci nedomluvili na ceně pozemků. Město nabídlo na náměstí lepší podmínky," řekl pardubický architekt Aleš Klose.
Strojírenský podnik pardubického továrníka Josefa Prokopa vyráběl od roku 1870 stroje pro mlýny a potravinářskou výrobu. Jeho původní továrna v Palackého ulici vedoucí ze středu Pardubic k železničnímu nádraží fungovala 130 let. Výroba v ní byla ukončena v roce 2000. Od té doby je areál prázdný a rychle chátrá.
Zdroj: ČTK
Opravdu Kouzelné Medlánky! 12. 5. 2007
Zájemci o nové byty v Brně-Medlánkách mají poslední možnost. Z původních 72 jich zbývá pouhých pět. A není se čemu divit. Ačkoliv jsou brněnské Medlánky pěknou lokalitou, místní nemovitosti se prodávají za přiměřené ceny.
Byty se nacházejí v zajímavé oblasti. Jde o okrajovou část Brna, kousek od chráněné krajinné oblasti Baba. Každý zájemce ocení, že se jedná o skvěle udržované zalesněné území, výborné na procházky. A pokud by někomu pouhá chůze nestačila, jsou zde i cyklistické stezky, v zimě si pak může vyrazit třeba na běžky.
Místní dbají na čistotu. Nenajdete zde žádné odpadky a nejrůznější už nepotřebné součásti vybavení domácností, které se v poslední době tak hojně začínají vyskytovat v našich lesích.
Okolí bytových domů nabízí klasickou občanskou vybavenost. Obchody, mateřskou a základní školu, dětské hřiště a plánuje se dokonce výstavba sportovního centra.
Developer má nyní v nabídce ještě čtyři volné prostorné byty s dispozicí 4+kk za 4.750.000 korun a jeden menší byt 2+kk za dva miliony.
Bydlení v Medlánkách je ideální pro ty, kteří jsou už otráveni hlukem a nedostatkem zeleně ve středu města. Líbit se bude i těm, co se chtějí přestěhovat z vesnice do města, bojí se ale, že by přišli o čerstvý vzduch a klid. Díky výbornému spojení už totiž centrum Brna není daleko.
Luxusní bydlení v Praze nabízí i venčení psa, 9. 5. 2007
Chcete vyvenčit psa ve čtyři hodiny ráno, donést jídlo, léky, květiny až do bytu, či si jít zaplavat nebo zacvičit ve fitness centru s trenérem přímo naproti vašemu bytu? Bydlení v luxusním komplexu bytových domů nabízí nonstop komplexní servis, který vám splní všechny tyto požadavky. Takový luxus nenajdete jenom v Londýně či New Yorku, ale i v Praze.
Nonstop servis služeb bude nabízet v Praze například projekt vila domů a duplexů Central Park Praha, který se staví v Praze 3 na Parukářce.
Majitelé bytů budou mít zajištěnou například kompletní obsluhu při parkování, mytí vozu, venčení domácích mazlíčků, doručování jídla, donášku jídla z restaurace nebo léků z lékárny, dokonce i překladatelské služby a tlumočení, pomoc při jednání s úřady, stěhovací službu, zajištění čerstvých květin, videotéku, technickou pomoc pro počítače a internet, cateringovou službu, programy pro děti nebo i drobné opravy v bytě a jeho úklid a údržbu.
V areálu bude plavecký bazén, sportovní a wellness klub. Luxusní lázně s rehabilitačními a relaxačními službami nabídnou kosmetické i zdravotní programy. Ve venkovním areálu budou mít majitelé možnost zahrát si tenis či squash. Dětem a mládeži bude sloužit speciální centrum volného času.
Součástí areálu budou i obchody, například pekárna, kavárna, čistírna, opravna obuvi, květinářství, krejčovství, fotolab a jiné. Zajímavostí budou společenské prostory, kde budou organizovány společenské a kulturní akce.
Lidé mají zajištěno i bezpečí, areál bude střežit nonstop bezpečnostní služba. Majitelé bytů budou mít k dispozici soukromou zahradu, park a terasu. Do areálu nebude vidět, takže na majitele čeká naprosté soukromí.
Terasové vila domy budou začleněny mezi jednotlivé věže s rezidencemi do svahu. Venkovní stěny budou porostlé travnatým kobercem. Dům bude dvoupodlažní s garáží a sklepem v suterénu. První patro utvoří luxusní kuchyňský a obytný prostor. Ve druhém patře se budou nacházet ložnice, téměř každá s vlastní koupelnou. Všechna okna se plánují francouzského typu, od země až ke stropu.
Každý byt bude mít svojí šatnu i technickou místnost s pračkou a sušičkou, které se už podle současného trendu neumísťují do koupelny. Ceny rezidencí se pohybují od čtyř milionů korun po 40 milionů. V současnosti je prodáno 200 bytů z celkového počtu 500 bytů za 3,7 miliardy korun.
Zdroj: ČTK
Překoná hamburský hudební dům operu v Sydney? 29. 4. 2007
„Jsme svědky začátku nové epochy města,“ pronesl hamburský starosta Ole van Bust, když klepal na základní kámen Labské filharmonické síně. Radnice totiž do roku 2010 chystá postavit megalomanský koncertní komplex, kde nebudou chybět ani luxusní hotel a desítky velkoryse řešených bytů.
Stavba budovy navazuje na přestavbu, která byla zahájena už před šesti lety. Tehdy se v dosud ošuntělém hamburském přístavu začal stavět residenční komplex dvanáct tisíc nových bytů. Jeho součástí jsou také desítky kancelářských budov. Oblast, zabírající 155 hektarů, se příznačně nazývá HafenCity, neboli Přístavní město.
Nyní se začalo pracovat na stavbě budovy Labské filharmonické síně, do které se po jejím zbudování nastěhuje slavný Severoněmecký rozhlasový symfonický orchestr. Díla se ujali architekti Jacques Herzog a Pierre de Meuron.
Jak bude budova vypadat? Celý projekt využije základů bývalého skladiště z roku 1966. V něm vyroste parkoviště s prostorem pro 570 automobilů a menší koncertní sál, který má pojmout 550 posluchačů. Architekti na tento základ posadí skleněnou budovu, která se bude nad přístav pnout do výšky 110 metrů. V ní bude vybudován velký koncertní sál se 2500 místy k sezení.
Součástí obrovské nemovitosti má být i hotel se 220 pokoji a 45 apartmány. K dispozici bude bar i několik restaurací. V budově najdete také mnoho luxusních bytů, z nichž všechny budou vybaveny samostatným vchodem.
Cena celého projektu se odhaduje na 241,3 milionu eur. Polovinu uhradí radnice, druhou část soukromí investoři.
CTP Invest možná získá pozemky v novojičínské zóně, 26. 4. 2007
Nizozemská developerská společnost CTP Invest zřejmě získá pozemky v novojičínské průmyslové zóně. Jednání s firmou o prodeji 26 hektarů již schválili zastupitelé.
Cena nezasíťovaných pozemků by se měla pohybovat kolem 120 korun za metr čtvereční, píše dnešní moravskoslezské vydání deníku Právo. CTP Invest vlastní v Česku více než deset průmyslových zón, nedávno koupila v nedalekých Hranicích na Přerovsku areál bývalé továrny LG Philips Displays.
Podle starosty Nového Jičína Ivana Týleho by byl pro město obchod výhodný, nemuselo by investovat desítky milionů do budování inženýrských sítí. Radní teď s firmou chtějí o podmínkách prodeje dále jednat.
Novojičínská průmyslová zóna vzniká obtížněji než například průmyslový park v nedaleké Kopřivnici. Zatímco kopřivnická zóna je již plná továren, v Novém Jičíně zdržely její budování soudní pře o pozemky.
Radní navíc tvrdí, že průmyslový areál není pro město životně důležitý. Podle starosty je zřejmé, že v regionu již mnohé firmy nemohou sehnat kvalitní zaměstnance.
"Než mít zónu plnou zahraničních dělníků, tak se raději zaměřme na kvalitní
bydlení a služby," řekl Právu Týle.
Zdroj: ČTK
Z budovy tiskárny na Výtoni se stane hotel, 30. 3. 2007
Někdejší objekt tiskárny na Výtoni na Novém Městě v Praze se brzy začne přestavovat na hotel. Dlouhou dobu nevyužívanou budovu, která byla postavena na konci devatenáctého století v secesním duchu, zakoupila developerská společnost Red Group, jež zde hodlá investovat přibližně jednu miliardu korun. Luxusní čtyřhvězdičkový hotel by měl první klientelu ubytovat už v létě příštího roku.
Nový vlastník slibuje zachovat původní architektonické vzevření a počítá pouze s lehkými úpravami. Hlavně vnitřní dispozice a vnější fasády budovy budou zachovány. Budovy směřující do vnitrobloku už byly zbourány a napříště by je měla nahradit parkovací místa pro hosty hotelu a nevelká přístavba, jež bude využita jako zázemí hotelu. Nově vzniklé ubytovací zařízení by mělo disponovat 211 pokoji. Investor zároveň nabídne 27 bytů k prodeji. „Již bylo získáno stavební povolení a v plánu máme zahájit rekonstrukci letos v létě. Projekt by měl být dokončen za dvanáct měsíců od zahájení prací,“ uvedla ČTK Lucie Formandlová, jež zastupuje investorskou společnost.
Vzhledem k tomu, že bývalá tiskárna není na seznamu památkově chráněných objektů, může s ní majitel nakládat, jak je mu libo. Ovšem v tomto případě musí respektovat začlenění objektu do zóny chráněné organizací UNESCO. Podle historika umění Lukáše Berana, který pracuje ve Výzkumném centru průmyslového dědictví ČVUT, by si objekt status kulturní památky zasloužil. „Hlavní budova z let 1906 až 1907 je první stavbou, při níž bylo v takové míře použito nosných konstrukcí a stropů z vyztuženého betonu, a vznikl tak ojedinělý stavební organismus, vyjadřující dobové slohové tendence i dokonalou funkčnost budovy včetně promyšleného odvětrávajícího systému,“ připomněl význam bývalého polygrafického závodu Beran.
-KB-
Ekodomy v Beníškové ulici na Praze 5, 23. 3. 2007

V pražských Košířích začal v předchozích týdnech vznikat nový bytový projekt Arboreum, na kterém spolupracuje společnost Skanska CZ s investorem IKANO Properties. Po dokončení stavebních prací, které by mělo připadnout na květen 2008, vznikne soubor originálních bytů od nejmenších 1+kk po loftové 4+kk umístěných do 31 řadových rodinných domů s vlastní zahradou. Součástí projektu jsou 4 samostatně stojící vily, kde je možné nechat si zbudovat i vnitřní bazén.

„Projekt navrhl Ing. arch Petr Suske a Skupina ekologické architektury, která sleduje nejnovější architektonické a ekologické trendy. Společnost Skanska se na špičkové ekologické stavitelství s využitím přírodních materiálů zaměřuje dlouhodobě, proto očekáváme, že Arboreum osloví náročné klienty, kteří dbají nejen na estetické vlastnosti stavby, ale i na její vztah k životnímu prostředí,“ řekl u příležitosti poklepání základního kamene manažer projektu Petr Mašek z divize Pozemního stavitelství společnosti Skanska.
„Naším hlavním záměrem bylo vytvořit projekt vysoké kvality s co nejširším spektrem bytů a zároveň klidný privátní areál s příjemnou atmosférou,“ uvedl ředitel společnosti Ikano Properties Michal Horejš. Byty jsou již ve standardu vybaveny nadstandardně: základní cena zahrnuje masivní dřevěné podlahy, kuchyně Poggenpohl se spotřebiči Siemens, obklady a sanitární předměty Villeroy Boch a baterie Hansgrohe. Přesto ceny bytů začínají již na 42 tisících korun za čtvereční metr.

Byty Arboreum se nacházejí v pěti originálních domech s kamennými a dřevěnými obklady kontrastujícími se světlou omítkou. Zahradní charakter projektu a napojení na okolní zeleň umocňují balkóny a terasy u většiny bytů. V komplexu se také nachází řada loftových bytů s privátními zahradami posazenými na střešních prostorách jednotlivých objektů. Samozřejmostí jsou parkovací stání včetně parkovacích míst pro hosty.
Projekt Arboreum vzniká pět kilometrů od centra města, v klidné vilové čtvrti v pražských Košířích, nedaleko přírodního parku Cibulka a Vidoule. V místě se nachází školka i základní škola a pravidelné autobusové linky zajišťují spojení s obchodním, sportovním a společenským centrem na Andělu.
-KB-
Brownfield v Jinonicích se bude předělávat na byty, 22. 3. 2007
Objekt bývalého továrního areálu firmy Walter v pražských Jinonicích se pravděpodobně přemění na novou bytovou čtvrť. Během pěti let by se měl zde měly vystavět nové byty, administrativní prostory a jejich okolí by se mělo zazelenat. Investor počítá i s otevřením muzejní expozice upomínající na zlaté časy českého průmyslu. Celý projekt je nejen pražskému magistrátu sympatický tím, že využije stávajících budov továrny.
Developerská společnost Red Group, která bývalou fabriku Walter zakoupila, bude ještě před výstavbou rekultivovat přilehlé okolí, které bylo v minulosti zasaženo výrobou leteckých motorů. Sanace území bude podporována ministerstvem financí. Ještě než dojde ke změně územního plánu, bude moct firma Red Group zahájit přestavbu bývalých filmových ateliérů, které byly předchůdcem filmových laboratoří na Barrandově.
Podle projektu bude obytnou čtvť od hlučné Radlické ulice oddělovat bariéra administrativních budov, jejichž část bude využita jako muzeum. Ve vnitrobloku budou postaveny bytové domy a o kus dále vyrostou samostatně stojící vily, které by měly svým vzhledem korespondovat s okolní zástavbou ze 30. let.
-KB-
Skanska připravuje pokračování projektu Romance, 19. 3. 2007

Společnost Skanska po úspěšném ukončení výstavby bytových domů v Praze Uhříněvsi plánuje nový projekt, během kterého by mělo vzniknout 133 dalších bytových jednotek v ulicích K Netlukám a K Uhříněvsi. Skanska sází hlavně na atraktivní příměstskou lokalitu, v jejíž blízkosti se nachází spousta zeleně, Podleský rybník nebo nádrž Markéta.
„Rádi bychom navázali na velmi úspěšný projekt Romance I, který nabídl 237 bytů a všechny jsou již k dnešnímu dni prodány. Bytové domy Romance II vychází vstříc všem, kteří touží po cenově dostupném bydlení v Praze, avšak stranou od městského ruchu,“ řekl k projektu Petr Fanta, ředitel Divize Project Development.

Plánovaný bytový dům bude se svými sedmi patry dosud nejvyšší budovou v zástavbě. Bude plnit úlohu jakési vstupní dominanty. V sedmi nadzemních podlažích budou vybudovány byty o dispozici 2+kk až 4+kk v cenové relaci od třiceti tisíc korun za metr čtvereční bez DPH. Menší byty budou opatřeny balkony nebo lodžiemi, byty 4+kk budou až v nejvyšším patře a ke každému bude náležet ustupující terasa. V suterénu se počítá se 135 parkovacími místy a sklepními kójemi.
Byty by měly být připraveny k nastěhování ke konci roku 2008, Realitní kancelář Skanska je ale k prodeji nabízí už nyní.
-KB-
Česká republika chce na veletrhu v Cannes získat nové investory,
14. 3. 2007
Podle dosavadních zpráv z veletrhu MIPIM ve francouzském Cannes se o investice na českém trhu s realitami nejčastěji zajímají společnosti z Izraele, Francie, Nizozemí, Německa, USA a Asie. Největší poptávka je po výstavbách nových kancelářských budov a luxusních hotelů, lákají i projekty bytových domů, o které byl mezi zahraničními investory v uplynulých letech minimální zájem.
Kupodivu je mezi profesionály, kteří se sjeli do Cannes, aby prozkoumali možnosti investic v jiných zemích, stále větší zájem o Moravu. Hejtman Evžen Tošenovský, jenž na veletrhu zastupuje Moravskoslezský kraj, pro Hospodářské noviny uvedl, že poptávka po pozemcích a výstavbě v jeho kraji souvisí s příchodem silných zahraničních firem, jakými je třeba korejská automobilka Hyundai.
Zahraniční investory pro průmyslové zóny v Hrabové a Mošnově chtějí přilákat představitelé města Ostrava. Zájem ze strany cizích kapitálových fondů je údajně i o přestavbu lokality Karolina. Podle zástupců Ostravy vzbudila mezi investory velký zájem také plánovaná přestavba areálu Karolina. "Karolina má tak předpoklady, aby se stala novým obchodním, obytným, administrativním a společenským centrem Ostravy," řekla HN Kamila Čadková, která Ostravu na veletrhu zastupuje.
Kapitál ze zahraničí chce získat i hlavní město Praha, které investorům nabízí území na Rohanském ostrově nedaleko Karlína, jež zaujímá přibližně dvacetihektarovou plochu. "Tak rozsáhlé území nedaleko centra a ještě k tomu ve vlastnictví města, je v Evropě velmi vzácné. To je důvod, proč má Praha velmi dobrou šanci najít pro projekt brzy kvalitního partnera," uvedl Zdeněk Sikora ze společnosti Reallo. Na Rohanském ostrově se plánuje výstavba nového obytného centra, v jehož okolí by mohly vyrůst také administrativní budovy, obchodní střediska nebo hotely. Některé plány dokonce počítají s možností aquaparku a relaxačního centra.
-KB-
Nový kancelářský projekt Prosek Point bude hotov v roce 2008,
12. 3. 2007
Developerská společnost J&T REAL ESTATE CZ plánuje na pražském Proseku vybudovat nový kancelářský komplex, který bude realizován v podobě tří budov. Komplex nazvaný Prosek Point o celkové pronajímatelné výměře více než 25 000 m2 vyroste na křižovatce ulic Prosecká a Vysočanská. Součástí areálu, s jehož výstavbou se započne už letos, bude 409 podzemních parkovacích míst, obchody a restaurace. První nájemníci by se do nových kanceláří mohli stěhovat v létě 2008.
„Prosek se tak stane novou vyhledávanou adresou kancelářských prostor v Praze. Díky metru, kvalitní síti městské hromadné dopravy a napojení na hlavní silniční tahy bude splňovat i ty nejnáročnější podmínky na dopravní dostupnost. Navíc jde o lokalitu s rozvinutou sítí služeb a s dostatkem zelených relaxačních zón“ uvedl Radek Spurný, projekt manažer J&T. „Naší strategií je nabídnout moderní kancelářské prostory na vysoké technologické úrovni, zajímavě architektonicky řešené objekty s absolutní vnitřní prostorovou variabilitou za příznivé ceny,“ dodal Spurný.
J&T je významným realitním developerem v České republice a na Slovensku s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti rezidenčních, kancelářských i hotelových projektů a logistických parků. Společnost by také měla podle informací týdeníku Euro vybudovat nové výškové budovy v katastru Holešovic. Pozemky bývalého podniku Tesla se pravděpodobně stanou lokalitou, na níž se budou se svými 42 patry do výšky tyčit dva mrakodrapy obklopené dalšími třemi stavbami. Projekt Tower City Holešovice by měl slučovat prostory určené k bydlení, administrativní a obchodní plochy. Celý projekt je zatím v přípravné fázi, proti záměrům společnosti vystoupili představitelé Národního památkového ústavu. O tom, zda bude Tower City realizováno, rozhodne také změna územního plánu, jejíž vyřízení se protáhne na zhruba 2 roky.
-KB-
Profesionálové z oblasti realit se sjedou do Cannes, 7. 3. 2007
Jihofrancouzské letovisko Cannes, proslulé hlavně jako pořadatelské město filmového festivalu, se tentokrát stane cílem těch, kteří se pohybují v oblasti trhu s realitami. V úterý 13. března se v Cannes už po sedmnácté otevře mezinárodní veletrh MIPIM 2007, kde se podle odhadů organizátorů setká až na 22 tisíc realitních profesionálů z více jak 70 zemí světa.
Čtyřdenní veletrh ve Francii, jenž je největší událostí svého druhu na světě a který pořádá společnost Reed Elsevier, nabízí jedinečnou příležitost k navázání kontaktů s partnery z cizích zemí. Účast na MIPIMu by měla být samozřejmostí pro podnikatele, kteří chtějí získat konkrétní informace o dění na realitním trhu a s nimi souvisejících investičních příležitostech.
Veletrh představí nové rezidenční a kancelářské developerské projekty nebo stavby projektované pro využití v cestovním ruchu. Účastníci se dozví také o možnostech investičních příležitostí, dostanou jasnější představu o soudobých architektonických trendech a územním rozvoji v oblasti nemovitostí.
Bude se také rozhodovat o udělení cen za nejnápaditější architektonické projekty, které bude hodnotit mezinárodní porota složená z předních světových odborníků. Ceny jsou rozděleny do pěti kategorií: obchodní centra, nákupní střediska, bytové komplexy, renovované kancelářské stavby a hotely.
Výstavu bude doplňovat bohatý doprovodný program plný workshopů a přednášek.
-KB-
Developeři si zřejmě vyslouží vlastní burzovní index, 6. 3. 2007
Na pražskou burzu před nedávnem vstoupila developerská společnost ECM. Stala se tak druhou realitní firmou po společnosti Orco, která v Česku nabídla své akcie k obchodování. Úspěch developerů je na burze výrazný. Není divu, že se jetě letos chystají na akciový trh další. Větší počet developerů by pak mohl na burze znamenat zavedení speciálního realitního indexu.
Orco je na burze již dlouho a jeho akcie rapidně stoupaly. Kdo investoval, rozhodně neprodělal. Stejný boom očekávali finanční analytici také od cenných papíru developera ECM, kdy nastupoval na trh. Za necelého čtvrt roku jeho akcie posílily o 28 procent. ECM v současnosti rekonstruuje a staví na Pankráci administrativní a bytové mrakodrapy.
Podle ředitele burzy cenných papírů Petra Koblice se burza na developery připravuje a plánuje pro ně zavést speciální index. "Příklady táhnou. Realitní segment je populární a perspektivní. Mohli bychom mít do konce roku a čtyři realitní firmy na trhu," řekl Hospodářským novinám Koblic. "Index není samoúčelný, mohou na něj být navázány další investiční produkty, které budou zajímavé i pro malé investory," dodal.
Na jaké obchodníky s nemovitostmi se čeští investoři mohou těšit? Jedním z nových developerů by mohla být nizozemská společnost CTP. Jde o skupinu, která před nedávnem koupila továrnu na obrazovky v Hranicích na Moravě. Dala za ni přes miliardu korun. CTP kvůli burze dokonce chystá založit vlastní realitní fond.
Na Národní třídě zřejmě bude stát luxusní hotel, 5. 3. 2007
Schönkirchovský dům na Národní třídě by měl být v nejbližší době přestavěn na luxusní pětihvězdičkový hotel. Investor projektu společnost Central European Financial Management (CEFM) plánuje barokní dům propojit s novou výstavbou. Nový hotel by měl být náročné klientele otevřen v roce 2009, CEFM zatím vybírá vhodného kandidáta na realizaci stavby.
Nový hotel, jehož stavba vyjde investora na zhruba 1,2 miliardy korun zaplní proluku na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice. Jméno provozovatele luxusního hotelu není dosud známo, zatím probíhá výběrové řízení na vhodného kandidáta. Zástupce společnosti CEFM Karel Goláň ČTK řekl, že se pokusí oslovit světově proslulé firmy. Letos je třeba vyřídit všechna potřebná povolení, samotná realizace projektu by měla podle odhadů trvat rok a půl.
Novostavba, která bude spojena s památkově chráněným objektem Schönkirchovského domu nabídne prostory pro pořádání konferencí, bude zde místo pro restaurace, kavárny a obchody. Kapacita ubytovací části hotelu bude na šesti podlažích čítat 140 pokojů.
Proti záměrům investora protestují zástupci Klubu za Starou Prahu, kteří upozorňují na necitlivý přístup k okolní zástvabě. Jejich hlavní výtkou je nepřiměřená výška plánované budovy, která přesahuje limity stanovené Národním památkovým ústavem. Klub za Starou Prahu poslal dopis pražskému magistrátu, ve kterém žádá zamítnutí projektu v navrhované podobě.
-KB-
Národní knihovna bude projektována architektem Kaplickým, 3. 3. 2007
Vítězem soutěže na stavbu nové budovy Národní knihovny na západním okraji Letenské pláně v Praze bylo dnes odpoledne vyhlášeno studio Future Systems architekta českého původu Jana Kaplického, který od roku 1968 žije ve Velké Británii. Mezinárodní porota složená z řady odborníků se na architektonickém návrhu Jana Kaplického shodla jednomyslně. Při posuzování všech návrhů se jura řídila přísnými kritérii Mezinárodní unie architektů (UIA), důležitým hlediskem se při posuzování stavby stalo její vhodné začlenění do okolního prostředí.
Pětičlenný tým Jana Kaplického složený z architektů z Čech, Španělska, Německa a Itálie tak bude mít jedinečnou příležitost vrátit Prahu do povědomí kvalitou a nápaditostí moderní architektury. „Rádi bychom, aby se pražská Národní knihovna stala nejmodernější knihovou na světě,“ uvedl své ambice na dnešní tiskové konferenci Kaplický. V následujících měsících uzavře vedení knihovny s ateliérem Future Systems smlouvu na zhotovení projektové dokumentace pro stavební povolení a projekt pro výběr dodavatele stavby. Vyřízení potřebných dokumentů pro zahájení stavebních prací by mělo trvat do konce letošního roku.
Stavba bude zahájena v průběhu roku 2008 a ke stěhování fondů by mělo dojít v roce 2012.
Projektovaná budova, která bude mít v podání Future Systems podobu připomínající hlavonožce, by měla být schopna pojmout 10 milionů knihovních jednotek a posloužit ke studiu i odpočinku přibližně dvěma tisícům uživatelů. Počítá se i s prostorami pro literární kavárnu a restauraci a své čestné místo by měla zaujmout také galerie. Na Letné budou umístěny novodobé fondy od roku 1801 až po současnou knižní produkci. Rozdělení stávajícího depozitáře Národní knihovny na novodobé a historické dokumenty odlehčí prostorám jejího stávajícího sídla v areálu Klementina, které bude paralelně s výstavbou nové budovy rekonstruováno.
Stejně jako samotnou architektonickou soutěž, i další náklady budou pokryty ze státního rozpočtu. Ministr kultury Václav Jehlička na tiskové konferenci uvedl, že pro zbudování nové Národní knihovny, jež by se měla stát „místem pro novodobou meditaci“, bude vyhrazena částka přibližně 1,9 miliardy korun.
-KB-
Na pražském Proseku vyroste administrativní centrum, 2. 3. 2007
Nové administrativní centrum s názvem Prosek Point vyroste v Praze na křižovatce ulic Prosecká a Vysočanská. Stavbu tří kancelářských objektů za miliardu korun zahájí developerská společnost J&T Real Estate CZ letos na jaře. Osmipodlažní budovy nabídnou k pronájmu přes 25 tisíc metrů čtverečních s kapacitou 2500 pracovních míst.
Součástí centra bude přes 400 parkovacích míst v podzemních garážích. Přízemí každé bezbariérové budovy bude komerčně využito pro obchody a restaurace. Každé patro poskytne více než 1000 metrů čtverečních k variabilnímu rozčlenění, zatravněné střechy budov jsou navrženy jako relaxační místa.
Mezi jednotlivými "věžemi" vznikne prostor pro zeleň a lavičky. Na nezastavěné ploše areálu má být veřejnosti přístupná zahrada. Architektonický návrh celého areálu vypracoval architekt Karel Mrázek z ateliéru Kama.
Podle zástupců společnosti J&T je Prosek zajímavou lokalitou pro developery ze dvou důvodů. "Za prvé se stane místem na prodloužené trase metra C a jeho stanice bude přímo součástí areálu Prosek Point. Za druhé zatím nepatří mezi oblasti Prahy, kde je rozvinutý trh s kancelářskými prostory, což umožní stanovit zajímavější cenu. Do jednání s nájemci půjdeme se základní cenou 12,5 eura (asi 353 korun) za metr čtvereční", uvedl Eduard Forejt ze společnosti Jones Lang LaSalle.
Podle proseckého starosty Jana Jarolíma je stavba první vlaštovkou, která by mohla z Proseku udělat moderní pražskou část. "Definitivně by se tím změnilo vnímání Proseku jako sídlištní noclehárny, odkud je všude daleko", upřesnil své přání Jarolím.
J&T je jednou z největších finančních skupin, které působí v České republice i na Slovensku. Jako realitní developer má zkušenosti s kancelářskými, rezidenčními či hotelovými projekty. Připravuje také expanzi na trhy střední a východní Evropy, Ruska, balkánských i pobaltských zemí.
Zdroj: ČTK
Praha olympijská, 2. 3. 2007
Pokud se v roce 2016 v Praze uskuteční letní olympijské hry, bude nutné vybrat vhodné lokality pro stavbu adekvátních a v hlavním městě zatím chybějících sportovišť. Bude třeba vystavět také zázemí pro sportovce a zástupce médií, nutné budou také investice do dopravní infrastruktury. Budování stadiónů připadá v úvahu v nezastavěných oblastech Prahy, tedy hlavně v okrajových čtvrtích. Celkové náklady na konání her, do nichž jsou započítány nezbytné úpravy dopravní obslužnosti, se pohybují kolem 622 miliard korun.
V úvahu připadají například Letňany, pro které už byly vypracovány i tři možné studie sportovního areálu. Liší se hlavně co do kapacity tribun pro diváky. Největší z nich počítá s výstavbou stadionu pro 100 tisíc lidí, naopak nejskromnější návrh divákům vyhrazuje 60 tisíc sedadel. Ubytovací zařízení pro účastníky her by mohlo vyrůst právě v okolí letňanského kolbiště, v úvahu ale připadá i zástavba bubenského nádraží v Holešovicích.
Podle dosavadních odhadů pražského magistrátu by nemělo být pořádání nejsledovanějšího sportovního klání světa ztrátové. O financování letní olympiády se primátor města Pavel Bém vyjadřuje v Listech hlavního města Prahy: „Materiály byly detailně vypracovány renomovanými odborníky a ukazují, že poměr mezi náklady ve výši 135 miliard korun a výnosy je 3:4. Pořádání LOH by tedy podle expertů mělo být ziskové.“
Co s velkokapacitními stadiony po skončení her? „Nikdo z nás si jistě nepřeje, aby po olympiádě zbyla monstra a nevědělo se co s nimi. Proto hledáme to nejlepší řešení, které počítá s demontáží některých objektů po skončení olympiády a dalším využitím ostatních. Třeba olympijská vesnice se může proměnit v moderní univerzitní kampus s vysokoškolským zázemím a kolejemi, které v Praze chybějí,“ píše dále Bém.
Zda se projekty, které zatím existují jenom na papíře, stanou realitou, záleží na tom, zda se Praha včas přihlásí mezi zájemce o olympijskou kandidaturu. Zástupci města tak mají čas na další zvažování všech pro a proti a diskuzi s odborníky i občany do 15. září 2007.
-KB-
Pankrácké mrakodrapy vadí památkářům i občanským sdružením,
13. 2. 2007
Developerská firma ECM Group, která před nedávnem vstoupla i na pražskou burzu, má na starosti projekt revitalizace a nové výstavby mrakodrapů na pražském Pankráci. To, že by v sousedství bývalého Motokovu a nikdy nedokončené budovy Českého rozhlasu měly vyrůst další výškové budovy se ale nelíbí místním občanským sdružením. Také Národní památkový ústav v čele s novým ředitelem je nyní proti.
Společnost ECM Group přitom letos v lednu dostala od pražského magistrátu povolení k výstavbě válcového mrakodrapu hotelu nebo obytného komplexu ve tvaru písmene V. Celý projekt je vysokorozpočtový – investice společnosti do výstavby těchto nemovitostí se pohybuje v řádech miliard korun.
Občanská iniciativa Pankrác a sdružení Arnika se proti rozhodnutí magistrátu o povolení výstavby okamžitě odvolaly. Nové mrakodrapy nechtějí. Přitom budova Českého rozhlasu, ze které je díky započatým revitalizačním pracím ECM jen kostra, hyzdí pražské panorama už několik desetiletí. Také Motokov může za svůj modernější vzhled poděkovat ECM. Ta má v jeho horních patrech sídlo. Odvolání nyní leží na ministerstvu a je už téměř jisté, že se kvůli němu výstavba zdrží. ECM Group si z toho ale příliš velkou hlavu nedělá.
„Občanská sdružení na Pankráci se zatím odvolávala proti všem rozhodnutím, která byla vydána a která byla vždy posléze potvrzena. Termín nabytí právní moci tohoto rozhodnutí odhadujeme na konec dubna,“ řekla Hospodářským novinám mluvčí ECM Group Kateřina Hainzová.
Rozhodnutí by mohl ovlivnit už zmíněný Národní památkový ústav. Jeho nový ředitel Pavel Jerie se už nechal slyšet, že mrakodrapy na Pankráci zkazí panorama Prahy. Ústav má ale na magistrátu pouze poradní hlas a do celkového hodnocení tak nemůže aktivně zasahovat. Výsledek? Panorama budou o to déle hyzdit staré neopravené budovy, než konečně ECM dostane šanci a pokusí se napravit to, co minulý režim zbabral.
Poslední dva luxusní lofty čekají na svého majitele, 17. 1. 2007
Kdo má rád bydlení v prostorných a vzdušných loftech, jistě sní o tom, že se jednoho dne přestěhuje do New Yorku, kde je takových ateliérových prostor plno. Možnost k jejich koupi se ale naskytla také v Praze. Developerská společnost Ateliery Spektrum s.r.o. přestavěla bývalou tovární budovu Škodových automobilových závodů na luxusní rezidenci s lofty. Projekt byl tak úspěšný, že na své majitele čekají už jen poslední dva.
Továrna je umístěna u železniční trati směrem na Beroun, nedaleko Prokopského údolí. Stojí na vyvýšeném místě, takže z jejich vrchních pater je výhled do širokého okolí. Škodova automobilka zahájila výstavbu továrního komplexu už v roce 1919, ale kvůli válce a následnému komunistickému režimu bylo postavenou pouze pět pater ze sedmi plánovaných. Teprve v roce 2003 zakoupila továrnu developerská společnost, pustila se do její rozsáhlé rekonstrukce a dostavěla chybějící podlaží.
Není divu, že se skoro všechny prostorné ateliery hned prodaly. Zájemci si mohou vybírat už jen ze zbylých dvou loftů. Co se týče podlahové plochy, je opravdu nadstandardní. Zatímco jeden atelier nabízí 140 metrů čtverečných, druhý se může pyšnit podlahovou plochou o velikosti 288 metrů čtverečných. Když k tomu připočteme stropy vysoké až přes šest metrů, odhlučněné prostory a možnost odpočtu DPH z koupi bytu, stává se loft nedaleko pražských Dívčích hradů ideální koupí pro podnikatele, malíře nebo sochaře.
Kromě toho je v objektu instalované vysokorychlostní wi-fi připojení. Samozřejmostí luxusního bydlení se v posledních letech stala také nepřetržitá ostraha prostor.
Takže: Pokud máte rádi lofty a jste vyznavači industriálního prostředí či chcete skloubit práci s bydlením, je tu pro vás ideální řešení. Jen si budete muset sáhnout trochu hlouběji do peněženky. Cena mezi 48 500 až 59 000 za metr je v našem hlavním městě sice celkem běžná, ale pokud ji vynásobíte rozlohou loftů, tak slavné už to nebude.
Ze zchátralého mlýna vyroste luxusní residence, 8. 12. 2006
Uvnitř lesoparku v pražském Hloubětíně je ukryta zchátralá architektonická památka – starý Kejřův mlýn. Nyní jí ale svítá na lepší časy. Do necelých dvou let by se do zrekonstruovaného mlýna mohli nastěhovat první obyvatelé. Čekat na ně bude 75 luxusních bytů.
V obezděném areálu nyní stojí budova mlýnice pocházející ze 16. století a rondokubistická vila z 20. let minulého století. Ty se chystá developer kompletně zrekonstruovat. Zároveň zde ale postaví čtyři další nízkopodlažní domy.
„Jsme teprve na začátku celého projektu. Ještě se ani nestaví. Kolaudace je plánována na jaro roku 2008,“ řekl serveru Luxusnibydleni.cz pracovník realitní kanceláře Lexxus, která projekt zaštiťuje. Nepřál si ale uveřejnit své jméno.
Nabídka bytů je široká. Celkem jich je 75. Lze si vybrat z nejmenších v dispozici 1+KK (56 metrů čtverečních se zahradou a balkónem) začínající na ceně 2 252 000 korun, až po mezonet 4+KK o výměře 123 metrů čtverečních za 5 487 000 korun. Ke všem bytů lze také dokoupit garážové stání. Celý areál Kejřova mlýna bude oplocen a hlídán. K dispozici se připravuje dětské hřiště, sauna nebo koutek pro grilování.
V současnosti je na 21 bytů podaná rezervace. Zájem tedy není prozatím nikterak vysocký. To potvrzuje i zaměstnanec Lexxusu: „Zájem klientů je nyní opravdu nízký. Je to způsobeno obdobím, protože před vánocemi se zájem o nemovitosti u lidí snižuje. Kejřův mlýn je také celkem nový projekt - teprve tři týdny starý. Předpokládáme, že až se začne stavět a lidé to uvidí, zájem o koupi nemovitosti v Kejřově mlýně stoupne.“
Při stavbě domu je třeba myslet na vytápění, 5. 12. 2006
Každý, kdo se rozhodl pro výstavbu vlastního domu, se setkal s velice důležitým rozhodnutím: jakou formu vytápění pro svou novou nemovitost zvolit. Co se vyplatí více? Topení na zemní plyn, uhlí nebo třeba elektřinu? A jak to bude vypadat s růstem cen daného typu paliva v budoucnosti? To jsou jen základní otázky, které si člověk musí položit, něž se pro jednu z variant vytápění rozhodne.
Podle odborníků z oblasti bydlení, je potřeba nejprve důkladně promyslet, jaký druh vytápění bude pro daný dům nejvhodnější. Je nutné zvážit zejména jeho technické vlastnosti. Přesto ale existují výjimky: U nízko-energetického domu jsou náklady na vytápění tak malé, že je v podstatě jedno, jaký druh paliva bude zvolen.
U klasických staveb je tomu ale už jinak. Pokud by chtěl majitel domu běžné velikosti použít k vytápění a ohřevu vody lehký topný olej, vyšel by ho roční provoz na více něž 50 tisíc korun. Při elektrickém vytápění klesá cena na hranici 30 tisíc korun za rok. Při současných cenách se jako nejlevnější řešení jeví topení palivovým dřevem. Zde se náklady pohybují jen kolem deseti tisíc korun ročně.
Ať už ale člověk zvolí jakýkoliv druh vytápění, měla by existovat možnost v pozdější době přejít na jiný druh paliva. Ceny topiv se na našem trhu totiž každý rok průběžně mění. Právě kvůli přechodu je důležité mít nejlépe univerzální komín. Postavení komínu vyjde na 30 až 50 tisíc korun. Před jeho pořízením je také důležité se poradit s odborníky. Jakou instalaci topného sytému následně zvolit poradí například v České energetické agentuře (www.ceacr.cz), v občanském sdružení Eko WATT (www.ekowatt.cz) nebo v Energetickém informačním centru (www.energetik.cz).
Zaplaví pražskou burzu realitní developeři?, 27. 11. 2006
Developerská společnost Orco slaví na Pražské burze už přes rok a půl veliký úspěch. Od počátku působení na tomto trhu stoupla hodnota jejích akcií o 120 procent. Není proto divu, že se o burzu začaly zajímat i jiné realitní společnosti. Svůj nástup oznámil i český developer ECM.
ECM vstoupí na Pražskou burzu na přelomu listopadu a prosince. Mezi její nejznámější aktivity pravděpodobně patří výstavba a přestavba výškových budov na pražském Pankráci. Právě tento projekt ale už v minulosti nabral značné zpoždění a datum jeho dokončení se posouvalo. Majitel ECM Milan Janků si od vstupu na burzu slibuje, že mu pomůže v dofinancování obří vize čítající 44 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch. „Kolaudaci několika prvních podlaží City Tower plánujeme na konec října příštího roku,“ řekl Janků v rozhovoru pro týdeník Euro.
Kromě ECM by se ale brzy mohly objevit na Pražské burze také další realitní developeři. Společnost Africa Israel International Investments nastoupí jen o několik měsíců později. Firma působí v České republice od roku 1997. Mezi její hlavní projekty patří například Palác Flóra v Praze, projekt luxusních residencí Korunní dvůr a Business centrum Evropská.
Zatímco u dvou výše zmíněných společností je vstup na burzu v podstatě jasný, o dalších developerech se ještě spekuluje. Na akciovém trhu by se totiž mohly objevit společnosti Passerinvest Group nebo Lighthouse Group. Vedení firmy Europolis Real Estate Karlin Group (REKG) zatím svůj vstup na Pražskou burzu vyloučilo.
zdroj: Týdeník Euro
Problémy s novým bydlením se dají řešit i po internetu, 23. 11. 2006
Koupě bytu do osobního vlastnictví, který je součástí velkého developerského projektu, ještě nezaručuje jeho bezproblémové užívání. Noví majitelé se často setkávají s technickými problémy nebo se špatným přístupem ze strany zřizovatele. Jak správně postupovat při reklamaci či komunikaci se zaměstnanci stavební firmy, se mohou nespokojení zákazníci poradit už i v diskusním fóru na internetu.
Jedno takové fórum vzniklo také pro obyvatele bytového komplexu Nové zahradní město. Na internetové stránce můžou uživatelé rozebírat problémy s reklamacemi nebo s chováním osobních konzultantů – při hodnocení jejich práce se vyskytují kladné i záporné rekce. Nový zákazník si tak snadno ověří, který konzultant je pro něj nejlepší.
„Přístup konzultantky bych ohodnotil na trojku. Nakonec se ale vše vyřešilo k mé spokojenosti,“ píše jeden z majitelů bytu pod jménem Luboš. „Během návštěvy stavby jsem s naším stavebním dozorem rozebíral neutěšenou situaci s některými osobními konzultanty. Říkal mi, že s tím má vedení velké problémy, a že kvůli tomu řešili některé personální změny,“ píše jiný uživatel fóra pod jménem Milan V.
Užitečná je také diskuse nad vyřizováním jednotlivých reklamací drobných závad v bytě. Někteří uživatelé si nemůžou přístup developera vynachválit. Jiní se zlobí, že na vyřízení žádosti o výměnu poškozených dveří nebo netěsnícího sprchového koutu museli čekat několik týdnů.
Ať už jsou ale jednotlivé příspěvky jakékoliv, mají pro nově příchozí majitele bytů veliký přínos. Často zde totiž naleznou návod, jak svou problematickou situaci co nejlépe a nejrychleji vyřešit.
Byty na Mazance získaly ocenění, 21. 11. 2006
Bytový komplex na pražské Mazance dosáhl už v osmém ročníku soutěže Best of Reality vysokého ocenění. Umístil se na prvním místě v kategorii residenčních projektů. V rozsáhlém komplexu stojícím na Praze 8 se nachází 171 bytových jednotek.
Soutěž Best of Reality se konala již 5. září. Její výsledky byly ale zveřejněny až na počátku listopadu. Developeři se utkali ve čtyřech hlavních kategoriích. Porota hodnotila kvalitu nových administrativních center, rekonstruovaných kanceláří a nákupních center. Do jedné společné kategorie pak byly zahrnuty bytové komplexy a hotelové projekty. Soutěž vznikla v roce 1999. Za dobu jejího trvání bylo do klání o titul Nejlepší z realit přihlášeno více než 290 projektů z České republiky.
„Ocenění vnímáme jako potvrzení kvality práce celého našeho týmu a všech subdodavatelů,“ řekl Michal Kocián, předseda představenstva společnosti FINEP, která projekt Bydlení Mazanka realizovala. Odborná porota u komplexu ohodnotila maximální využití potenciálu lokality, vysokou kvalitu projektu středního segmentu, jeho estetickou atraktivitu a komerční úspěch.
Výstavba bytů na Mazance byla zahájena v červnu roku 2004 a její dokončení proběhlo letos na jaře. Ze 171 bytů je v současné chvíli prodáno 97 procent. Ceny začínají na 33 tisících korunách za metr čtvereční. U všech jednotek je jejich obyvatelům k dispozici lodžie, terasa, balkón nebo předzahrádka. Rozličné jsou pak dispozice jednotlivých bytů. Zájemci si mohli vybrat od jednotek 1+KK o velikosti 33 metrů čtverečních po 4+KK nebo 5+1 dosahujících svou rozlohou až na 170 metrů čtverečních.
Praskliny v omítce- a co na to stavitel?, 13. 11. 2006
ve vnitřních omítkách či nepřesnosti v usazení oken a dveří jsou podle stavebních firem nejčastějšími reklamacemi u nových bytů. Podle nich jde o přirozené fyzikální procesy, které pokračují v následujících zhruba dvou letech po kolaudaci. Noví vlastníci si stěžují také na nekvalitní rozvody vody, netěsnosti ve střeše či kvůli vlhku na poškozené podlahy.
Zatímco stavitelé bytů tvrdí, že se reklamacím věnují a snaží se je odstranit co nejdříve, obyvatelé bytů bývají leckdy s odstraňováním závad nespokojeni.
"Příčinou závad je neúměrný spěch všech, zejména investorů, kteří chtějí mít stavbu postavenu a chtějí ji prodat či pronajímat," řekl Václav Kučera z Technického a zkušebního stavebního ústavu. Objekt je někdy hotový i během půl roku, přitom beton se dotváří dva roky, omítka pracuje rok, základy se usazují čtyři roky.
Závady zaznamenal například vlastník nového bytu ve Vestci u Prahy. "Vzápětí po nastěhování se kvůli vlhku vyboulila podlaha a téměř dva měsíce jsme nemohli pokoj obývat. Dodavatelé stavby svalovali vinu jeden na druhého a vyřízení reklamace se táhlo," řekl.
Na zatékání do střechy si stěžuje obyvatel nového obytného domu ve středočeských Milovicích. Ani po půl roce firma závadu neodstranila. Problém je podle něj například i s parapety, které mají špatný sklon. Při dešti voda zatéká pod omítku, kterou pak narušuje.
Při kolaudaci se neprověřuje kvalita stavby Nový byt je možné užívat až po kolaudaci. Ta je však úředním, nikoli technickým výkonem. "Kolaudaci provádí úředníci, kteří zjišťují, jestli je to podle projektu, podle stavebního povolení, ale o technickou stránku věci se nezajímají," řekl Kučera.
Podle něj by developer měl objekt prodávat až po usazení materiálu a odstranění vad. Poptávka po bytech je však velká, někteří developeři vycházejí zájemcům vstříc a snaží se nové domy postavit co nejdříve. Závěr je prostý. Je potřeba vybírat si kvalitní firmy, které mají nízké procento reklamací a případné stížnosti klientů vyřizují rychle a efektivně.
Smetanka a pivovar v Dobříši- dva ambiciózní developerské projekty, 10.11.2006
Bytové projekty Smetanka v Praze 9 a revitalizace starého parního pivovaru v Dobříši vykazují osobitou atmosféru. Vše je navrženo v čistém architektonickém stylu s důrazem na užití přírodních materiálů, nejen na fasádách objektů ale stejnou mírou i v interiérech jednotlivých bytů a společných prostorách jednotlivých domů.
Ve všech bytech mají být použity luxusní materiály - přírodní mramor a žula, masivní dřevěné podlahy. V okolí bytových domů je dostatek zeleně. Moderní byty s velkými terasami mají zajímavé architektonic képrvky jako jsou dřevěné rámy a posuvné treláže, které fungují primárně jako stínící prvek velkých prosklených ploch zejména u obývacích částí jednotlivých bytů, sekundárně slouží jako opora pro pnoucí zeleň.
Obdobně i druhý projekt Bydlení Dobříš maximálně využívá dřeva nejen jako funkčního prvku, ale také z hlediska estetického, kde podporuje hravou kompozici. Drobné i větší plochy fasád jsou obloženy tzn. Termowoodem, který sice nemůže nahradit klasické dřevo, ale celkem zapadne do zeleného okolí dobříšských rybníků. Dřevo, kámen, červená cihla a spousty vzrostlé zeleně budou pro budoucí majitele nepochybně lákadlem.
Dnešní kvapný, kosmopolitní životný styl nás nutí hledat místa, která nabízejí klid, harmonii a takzvané teplo domova. Komorní projekt Bydlení Smetanka akciové společnosti Con Invest s pouhými 55 byty a čtyřmi podlažími má podle názoru společnosti oslovit zákazníky svým krajinným umístěním- místo výstavby se nachází nedaleko centra Prahy. Lokalita řídce zastavěných starých Hrdlořez navozuje poklidnou náladu. A na Václavském náměstí potrvá cesta pouhých 25 minut.
Atraktivní revitalizace dobříšského pivovaru z 19. století, který leží mezi rybníky Papež a Koryto v centru malebné Dobříše je zajímavý svou historickou částí, na které zaujme zvláštěmezi důstojný cihlový komín. Pivovar bude podle vedení firmy přestavěn na luxusní bytovku- takové projekty jsou v Čechách zatím bohužel vyjímkou. Blízko leží impozantní dobříšský zámek, k němuž pivovar kdysi patříval. V projektu si lze dokonce vybrat byt i s klenbami nebo dát přednost klasickému uspořádání s výhledem na tichý rybník.
V projektech je kladen důraz na intimitu a zejména také na bezpečnost budoucích majitelů. V uzavřených areálech bude instalován kamerový systém, jednotlivé vstupy a garážové vjezdy budou na čipové karty. Firma bohužel zvolila progresivní trend "boháčských ghett", ale přesto tento ambiciózní projekt zřejmě nebude mít nouzi o zájemce na bydlení.
Musí být konverze industriálních budov prodělečné?, 4.10.2006
Během nedávné konference Industriální stopy opakovaně zaznívaly promluvy na téma Návratnost konverzí průmyslových objektů.
Zatímco například památkáře zajímala hlavně návratnost v podobě autentických architektonických hodnot objektu, jiný je pohled investorů – ti by se těžko pustili do projektu revitalizace, aniž by měli přesně spočítaný profit. Anebo příslib štědré veřejné dotace v ruce. Platí, že památkářské a investorské hledisko jsou v rozporu? Jak kde. Na zmíněné konferenci se neshodli ani zástupci Francie, Velké Británie či Německa. Jejich názor na návratnost prostředků vložených do velkých průmyslových celků je však jednotný: z čistě ekonomického hlediska jde o ztrátovou záležitost. Zástupce britské strany radí, jak jsme uvedli v článku Průmyslové dědictví bývá pro britské developery výzvou, snižovat rizika ztráty pečlivým etapizováním projektu. Reprezentanti Německa a Francie se pak – trochu příznačně – opírají o stále ještě velmi štědrý dotační systém svých zemí.
Zdálky problematika konverze industriálních celků vypadá jako začarovaný kruh. Při vědomí jejich historické úlohy by měly být objekty restaurovány tak, aby z nich měla veřejnost co největší prospěch. Na to ale příliš neslyší privátní developeři – těm jde především o efektivitu investice a spokojenost klientů. Jenže tehdy zpravidla nemohou být poskytnuty dotace z veřejných rozpočtů. Jsou tedy jen dvě skupiny revitalizací? Ty pečlivé, provedené třeba i privátním developerem, kde granty vyvaľují riziko komerčního úspěchu – a ty „tržní“, kde například cenné zařízení budov musí ustoupit pronajímatelným metrům a o průmyslovém dědictví už nemůže být až na fasádu řeč?
Realita naštěstí není takto černobílá. A je velmi povzbudivé, že s mnohými nastolenými otázkami a problémy si i bez zásahu státu poradil trh. Přiznává to ostatně také ředitel Výzkumného centra průmyslového dědictví Benjamin Fragner. V předmluvě katalogu k bienále Industriální stopy píše: „Rozptyl spektra soukromých investorských počinů ilustrují drobné intervence do nenápadných opuątěných objektů i bilboardově velkorysé propagační Corso v Karlíně, radikální řez napříč městským blokem kolem měš»anského holešovického pivovaru nebo budoucí centrum La Fabrika, kde zedník zatím oklepává každou vybouranou cihlu; ani ne tak z piety – šetří stavebním materiálem a vybalancovává rizika a přínosy...
... Diferencovanost přístupů je právě v posledních letech zřejmá. Přestává také platit mýtus, že nejpřitažlivější investicí v přestavovaném území jsou kanceláře. Stačí zmínit přestavbu Vinohradského pivovaru, perspektivní jsou byty v prostorách Nuselského mlýna, v bývalé brněnské textilce Moravan. S větším podílem loftových bytů počítají projekty připravované v době konání výstavy pro pražské průmyslové čtvrtě Karlín (Fischlova továrna v Šaldově ulici), Holešovice (Parní mlýny v Jankovcově ulici) a Vysočany (zvažují se některé objekty bývalého ČKD při Kolbenově ulici).“
Paul Smith, Brit ve službách francouzského Ministerstva kultury a komunikace, účastníky konference provedl po obou pólech revitalizace průmyslových objektů. Ve Francii se s konverzemi začalo v 70. letech minulého století, teprve v posledních letech se však o nich začalo uvažovat i v rámci udržitelného rozvoje. A rovněž kulturním diskursu – v tradičně sociálně soudržné Francii mají industriální budovy hodnotu i jako fixace paměti společnosti – lidské práce. Patrné je to například u skladů a výroben francouzského tabákového monopolu. Ty měly jednotnou podobu; od 17. století byly vlastněny státem a státem také řízené. S proměnami architektury nebo náplně se začalo počátkem 20. století. Od 70. let tabákové továrny kupovali soukromí developeři. Jak zmínil Paul Smith, ne vždy byli ochotní ponechat nemovitostem industriální vzezření.
Trochu v rozporu s českou realitou vyzdvihl francouzský zástupce úlohu veřejné správy a samosprávy. Je přesvědčen, že jejich zájem je pro uchování průmyslového dědictví spásný. „V porovnání s například přestavěním na bytové jednotky jsou skvělým řešením pro rozměrné společné prostory konverze na vzdělávací instituce, knihovny a podobně,“ uvedl Smith a s uspokojením poukázal na výstavní projekty v Toulouse (sídlo univerzity), Marseille (městský archiv) nebo Orleans (regionální kulturní agentura). Privátní developeři však z projektů nebyli vytlačováni. Vžil se model, kdy průmyslové stavby koupily veřejné organizace a proměna, včetně zajištění financování a komerčního vytěžení, byla svěřována právě developerům.
Snad i s ohledem na britskou praxi je Paul Smith přesvědčen, že budoucnost spočívá ve vyvářené kombinaci veřejných a privátních / komerčních funkcí. A zároveň zdůrazňuje, že i s ohledem na celoevropský trend (či spíše snahu o něj) lze čekat snižování participace veřejných financí. Mnohem skeptičtějąí je Axel Föhl z Památkového ústavu Severní Porýní-Vestfálsko. „Musíme se podívat pravdě do tváře. Konverze prostě nejsou rentabilní záležitostí. A kdokoliv tvrdí, že ano, nehovoří o skutečně kvalitních proměnách.“ Je nicméně třeba podotknout, že Föhl má na mysli proměny se vším všudy, včetně např. rekonstrukce strojového parku v továrnách. Střízlivě odhaduje poměr mezi ryze autentickými konverzemi (památkou) a těmi méně autentickými (objekt s novým využitím) na 1:10. „Ale i ta jedna realizace na deset ne zcela povedených stojí za to,“ doplňuje Axel Föhl.
Konkrétně v Severním Porýní-Vestfálsku se záchrana průmyslového dědictví stala součástí politických programů kolem roku 1975. A nebo» je řeč o Německu, proklamace začaly být ihned naplňovány. Samozřejmě by se tak nestalo bez poptávky veřejnosti, která za zachování vybraných staveb v Porůří plédovala už od 60. let. Vročení není náhodné: právě v 60. letech docházelo k masivní likvidaci průmyslových areálů kvůli stavbám silnic a dálnic. První vlna demolic proběhla v důsledku náletů za druhé světové války.
„Původně jsme si naivně mysleli, že ze všech objektů se mohou stát muzea,“ přiznal se Axel Föhl. Čím častěji ale jezdili němečtí činovníci do zahraničí (hlavně do Velké Británie a Francie), tím otevřenější byli soukromým investicím. I když sám zástupce Památkového ústavu Severní Porýní-Vestfálsko posuzuje úspěch konverze podle míry zachování autenticity, dokáľe ocenit řadu projektů, které byly komerčního charakteru, a přitom veřejnost se z nich může stále těšit. Nadšený je z proměn továrních komplexů v Lille nebo Albert Dock v Liverpoolu. Opačným pólem jsou pro něj – a českému publiku se to může zdát až jako rouhání – londýnské St. Katharine Docks. Podobně nepřívětivě se staví k projektu konverze Zollverein v Essenu (Konverze dolů Zollverein v Essenu okouzlila i UNESCO). „Z originálu se stal prostor s atmosférou, která je zaměnitelná s kterýmkoliv casinem v Las Vegas,“ bouřil Föhl. A čeští účastníci konference mohli opět jen udiveně kroutit hlavami.
Německý i francouzský zástupce svorně označili za jeden z hlavních argumentů pro veřejné investice do konverzí průmyslového dědictví posilování cestovního ruchu. Zejména v Německu existuje nový trend, který už možná přerostl v tradici a který obsáhl desítky industriálních objektů ve všech koutech země. Mezi památkami vedou trasy; cenné továrny, mlýny, mosty, doly nebo sklady jsou pečlivě vyznačeny na turistických mapách. A vzhledem ke každoročním desítkám a stovkám tisíc lidí, kteří vybrané nemovitosti navštíví, nelze ani náhodou mluvit o zanedbatelném ozvuku a vyhozených markách a eurech.
V České republice patří industriální objekty k vyhledávaným cílům jen sporadicky. Také proto, ľe často nejsou veřejnosti přístupné. Avšak například nedávné Dny evropského dědictví, kdy se na víkend otevřely brány řady bývalých manufaktur, elektráren, zdymadel apod., ukázaly, že zájem zde rozhodně je. Potvrdit by to ostatně mohla ostravská radnice, nebo» tamní Důl Michal je stále častěji cílem řady zahraničních exkursí. A nejen těch odborných. Pomalý rozjezd hlásí rovněľ Polsko a Maďarsko. Na sever od České republiky vkládají velkou naději do poptávky po nových, turisticky atraktivních a neotřelých lokalitách. Průmyslové dědictví by mohlo tuto mezeru aspoň částečně zaplnit. Skeptičtí jsou naopak maďarští odborníci, podle nichž má industriál šanci jen ve spojení s jinými, historicko-etnografickými magnety.
Jeden z nejoriginálnějších názorů na rentabilitu konverzí průmyslových objektů zaznívá z Nizozemí. Giep Hagoort, profesor managementu umění na Hogheschool voor de kunsten v Utrechtu, tvrdí, že konverze je interdisciplinární záležitost. A v té nelze oddělovat sféru ekonomiky a kultury (památek). Profesor Hagoort vychází z přesvědčení, že veřejné prostředky vloľené do konverzí musejí časem zákonitě chybět v podpoře živého umění. Je proto zastáncem jiného modelu, v němž úzce spolupracuje podnikatelská, kulturní i společenská složka. Pokud by se, jak říká Giep Hagoort, investoři naučili umění zahrnovat do svých podnikatelských záměrů, zmizela by závislost na grantech a sponzorských darech. Trochu světla do možná až příliš abstraktních tezí vnáší představa synergického působení různých funkcí – pod jednou střechou např. bývalých skladů může působit hypermarket, knihovna nebo i univerzita. Odpověď na otázku, proč by měl investor obchodního centra participovat i na výstavbě veřejně prospěšných objektů, si profesor Hagoort schoval možná na další bienále Industriální stopy 2007...
V jedné věci má však pravdu. Kdyby nic jiného, umění je rozhodně relevantním způsobem, jak zviditelnit zchátralé industriální objekty. Stačí se podívat na Industriální stopy, které rozvířily usedlý prach kolem kladenské Vojtěšské huti / Koněv. A o její budoucnost se nyní zajímají i celostátní média. Jasno v tom má ředitel německého festivalu Off Limits Rolf Dennemann. V Praze se vyjádřil v tom smyslu, že je-li umění v prostorách ukoptěných fabrik určené do jisté míry snobům, v publiku se dost často najde někdo, kdo se rozhodne prostor zvelebit. Jinými slovy – kultura nepřitahuje k industriálu jen pozornost lidí, ale zároveň zdálky nevábný prostor představuje v nových, nečekaných a často úchvatných souvislostech a dimenzích.
Developeři nabízejí byty bez kolaudace, 29. 9. 2006
Na českém realitním trhu se prodávají stovky bytů, které jimi prakticky nejsou. Přesto si je lidé kupují a hypoteční banky na ně půjčují peníze. Jde o ubytovací jednotky, označované také jako technické byty. Protože jejich kvalita neodpovídá evropskému standardu, jsou třeba příliš hlučné nebo tmavé, úřady je jako byty nezkolaudují. Jejich výhodou oproti normálním bytům je jejich cena, jsou až o pětinu levnější. Na druhou stranu je kromě nižší kvality řada překážek, s nimiž zájemce o takový prostor musí počítat.
Na koupi technického bytu si je sice možné vzít hypoteční úvěr, ale bez státních úrokových příspěvků. "Lidé o úvěry na koupi ubytovacích jednotek žádají. Pokud by se ale zvedly úroky u hypoték a kupující by tak měli nárok na státní přípěvek, tak jej na koupi takové nemovitosti nedostanou," říká Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky. V případě úvěru ze stavebního spoření je situace složitější. Zástupci stavebních spořitelen nemají na poskytování takových úvěrů jednotný názor a přiznávají, že zákon, podle kterého peníze půjčují, lze vyložit různě. Stát má pak na financování nebytového bydlení jasný názor. "Na ubytovací jednotku ľádný úvěr neposkytneme," říká Jan Wagner, šéf Státního fondu rozvoje bydlení. Pokud by tedy lidé na koupi takového bydlení chtěli použít například zvýhodněnou dvousettisícovou půjčku od státu, nemají na ni nárok. Naopak trvalé bydliště si majitelé v technickém bytě zařídit mohou.
Byty nebyty se začaly na trhu objevovat před více než rokem a souvisí se vstupem země do unie. V Česku totiž začala platit unijní norma, která stanoví, co je možné za byt považovat, a co již ne. Nyní je takzvaných technických bytů podle odhadu developerů jen na pražském trhu téměř tisícovka. Ke koupi je například nabízejí obě dvě největší developerské společnosti podle počtu prodávaných bytů - firma Central Group a Finep. A to i přesto, že takovéto nemovistosti jsou na rozdíl od zkolaudovaného bytu zatíženy 19-procentní sazbou DPH. Zatímco však byt o velikosti třicet čtverečních metrů stojí v Praze kolem jednoho miliónu korun, za ubytovací jednotku to je přibližně 800 tisíc korun.
Byty, které normu již nesplnily, jsou například v Poděbradské ulici v Praze. A to kvůli hluku z ulice. "Zvažovali jsme, že u těchto domů postavíme protihlukovou zeď, ale zamítli jsme to. Lidé z nižších pater by neviděli na ulici," říká Pavla Temrová, mluvčí firmy Finep, která dům postavila a jako první začala technické byty v Česku nabízet. "Unijní norma je přísná. Určuje například to, aby v místnostech, kde se bydlí, byl klid a dostatek světla. Pokud by se tak zpětně kolaudovaly i byty, které již stojí, řada z nich by neuspěla. Třeba ty, které jsou u frekventovaných silnic," říká Evžen Korec, ředitel Ekospolu. Investor, který dům u hlučné komunikace nyní staví, musí zajistit, aby měli lidé doma klid. "Buď se musí před domem postavit zeď, nebo celý obytný dům musí být projektován jako bariérový, od silnice jsou byty a u silnice chodby," tvrdí Korec, jehož firma však technické byty nestaví.
"Ubytovací jednotka" nebo také "technický byt", se označují byty, které nesplňují evropské normy pro byt. Například jsou příliš tmavé, proniká do nich hluk či prach. Z právního hlediska jsou nebytovými jednotkami, a to přesto, že mají koupelnu i kuchyň. Na trhu jsou nabízeny například pod názvy bytová studia, technické byty nebo ateliéry. Jen v Praze jich je téměř tisícovka. Cena je o pětinu nižší než cena bytů.