Právní poradna


Spolupracujeme s advokátní kanceláří KF Legal s.r.o., advokátní kanceláří se sídlem v Praze, která se specializuje na nemovitosti

PORADNA JE ZDARMA!

Dotazy - Právní poradna

UPOZORNĚNÍ: Tento prostor slouží k online dotazům právní pomoci. Dodržujte prosím pravidla slušného chování a vyhněte se vulgárním výrazům. Příspěvky nedodržující pravidla slušného chování budou smazány.



Tomáš (18.10.2016 07:22:30)
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat,jestli jako spoluvlastnik domu mám povinnost platit dluh,ktery vznikl za spotřebu vody.Dum neužívám i adresu trvalého bydliště mám jinde.Jde o dluh,ktery udělal strýc.Ten je spoluvlastník domu a zároveň tu má trvalé bydliště a dům občas užívá.Smlouva na vodu je napsána na jeho jméno.Může po mě společnost jako po spolumajiteli domu dluh vymáhat? Děkuji za odpověď
© Advokátní kancelář KF Legal, s.r.o. (18.10.2016 11:10:29)
Vážený pane Tomáši, pokud je smlouva psaná pouze na Vašeho strýce je dle § 1759 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, závazná pouze pro něj. Vám se může nicméně stát, že vodárenská společnost odpojí nemovitost od přívodu vody. Pokud budete chtít dluh převzít, musíte získat souhlas věřitele, tedy vodárenské společnosti, dle § 1888 téhož zákona. Pokud budete chtít blíže pomoci s Vaším problémem, neváhejte se na mne obrátit. S pozdravem Mgr. et Mgr. Josef Fiřt, LL.M., advokát
Tomáš (18.10.2016 16:40:31)
Děkuji za odpověd. Mohl by jste mi tedy v emailu zanechat nějaký kontakt na Vás? Potřeboval bych odbornější poradu. Děkuji
© Advokátní kancelář KF Legal, s.r.o. (18.10.2016 16:50:43)
Dobrý den, zde jsou kontakty: josef.firt@kf-ak.cz Advokátní kancelář KF Legal, s.r.o. Opletalova 55, 110 00 Praha 1 tel. +420 222 362 069-71, fax +420 222 362 059 Děkuji, s pozdravem Josef Fiřt
Petr (13.10.2016 19:38:55)
Dobrý den,mám dotaz,vlastním dům,který mi darovali rodiče.Vše jsme zaplatili společně s manželkou,odhad,sepsání darovací smlouvy,darovací daň atd.Rád bych polovinu domu přepsal na manželku,jak prosím postupovat.Děkuji
© Advokátní kancelář KF Legal, s.r.o. (17.10.2016 13:53:58)
Dobrý den, máte v podstatě dvě možnosti. První je, že dům převedete do společného jmění manželů (SJM). Pokud tak učiníte, bude nemovitost náležet rovným dílem Vám oběma. Je třeba podepsat manželskou smlouvu o rozšíření SJM,a to formou notářského zápisu. Poté se zanese na katastr nemovitostí a následný převod nemovitosti bude zapsán. Druhou možností je darovací smlouva k ideální 1/2 části předmětné nemovitosti, což bude znamenat, že nemovitost budete mít oba v ideálním spoluvlastnictví, každý ve výši 1/2. Pokud budete potřebovat s jakoukoliv z výše uvedených variant pomoci, jsem Vám a naše advokátní kancelář k dispozici. S pozdravem Mgr. et Mgr. Josef Fiřt, LL.M., advokát
Navrátilová (06.10.2016 12:15:54)
mám dotaz ohledně úklidu společných prostor. V kostce – kdysi dávno se lidi v jednom vchodě domluvili, že si budou uklízet svépomocí, každý týden jedna rodina (vlastník). Na základě této dohody jim nebyl při ročním vyúčtování služeb účtován úklid (ostatním vchodům ano). Teď po založení SVJ se někdo tohoto systému účastnit nechce. Předseda výboru, chce v tomto vchodě uspořádá anketu a podle výsledku rozhodne, zda úklid bude I nadále prováděn svépomocí nebo se doobjedná úklid i u tohoto vchodu. Může však být někdo donucen k úklidu svépomocí, pokud bude v anketě přehlasován většinou hlasů ve vchodě ?
© Advokátní kancelář KF Legal, s.r.o. (07.10.2016 12:31:14)
Vážená paní Navrátilová, dle § 1180 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, přispívá vlastník jednotky na správu domu, nebylo-li určeno jinak – tedy střídání se v úklidu společných prostor je možným institutem a nahrazením tak poplatku za úklid sjednanou firmou. Dle § 1176 občanského zákoníku má vlastník jednotky povinnost řídit se pravidly pro správu domu, tedy pravidly dle stanov či domovního řádu, na kterém se usneslo shromáždění vlastníků jednotek většinou svých hlasů. Do správy domu se mimo jiné zahrnuje i udržování společných prostor domu dle § 1189 občasnkého zákoníku. Jinými slovy – pokud shromáždění vlastníků jednotek v SVJ rozhodne o tom, že úklid bytových prostor bude probíhat tím způsobem, že se vlastníci budou střídat, platí toto rozhodnutí pro všechny vlastníky jednotek. Pokud někdo nebude ochoten toto rozhodnutí akceptovat, je možné objednat úklidovou službu, kterou daný vlastník uhradí, dle povinnosti uvedené v § 1180. Nelze však donutit vlastníka jednotky k úklidu pomocí institutu svépomoci. Tento institut upravený v § 14 občanského zákoníku je použitelný pouze v naprostém minimu případů a je pouze jakousi pojistkou – jde například o zadržení zloděje, dokud nedorazí orgán veřejné moci (např. policie). Pokud budete chtít poradit více konkrétně, neváhejte se na nás obrátit. S pozdravem a přáním pěkného dne Mgr. et Mgr Josef Fiřt, LL.M., advokát
Navrátilová (07.10.2016 19:36:32)
Dobrý den, děkuji za odpověď. Stanovy našeho SVJ neříkají jakým způsobem má být prováděn úklid společných prostor, domovní řád nemáme a ani shromáždění vlastníků o tom nehlasovalo. Předpokládám tedy, že mě předseda SVJ nemůže nutit, ikdyž si to sousedé v našem vchodě odsouhlasili. Jedná se jen o jeden vchod kde si lidé chtějí uklízet sami, tedy kromě mě, v ostatních vchodem uklízí firma. Děkuji Navrátilová
© Advokátní kancelář KF Legal, s.r.o. (10.10.2016 11:31:08)
Vážená paní Navrátilová, pokud o tomto způsobu úklidu společných prostor nebylo rozhodnuto řádně dle zákona (tedy per-rollam, schůzí etc.), není Vaší povinností ho dodržovat. Ovšem je Vaší povinností přispívat na správu domu dle § 1180 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník a podílet se na udržování společných prostor. Doporučuji Vám tedy dohodnout se s předsedou SVJ, aby se vždy v termín Vašeho úklidu zavolala úklidová firma, kterou Vy - namísto fyzického úklidu - budete hradit. Pokud budete potřebovat jakékoliv konkrétnější rady či pomoc, rádi Vás uvítáme u nás v kanceláři. S pozdravem Mgr. et Mgr. Josef Fiřt, LL.M., advokát
Zdeňka (05.10.2016 16:49:00)
Dobry den, Jak to je kdyz je hypoteka psana na oba a jsme druh a druzka,musi platit oba rovnym dilem pul napul? A jak to je kdyz jsou oba manzele? Manzel tam uz nebydli,ale jeste nejsou rozvedeni. Dekuji za odpoved.
© Advokátní kancelář KF Legal, s.r.o. (07.10.2016 12:28:33)
Vážená paní Zdeno, Předem děkuji za dotaz, vynasnažím se dle uvedených informací odpovědět co nejlépe. Pokud je hypotéka psaná na druha i družku, neplatí, že musí platit stejným dílem (stejné je to i v případě manželství). Bance musíte platit částku dle výše Vaší hypotéky a jak si platby rozvrhnete, je bance jedno. Oba dva jste ale zatíženi úvěrem, což znamená, že pokud neplatí jeden, musí platit druhý tak, aby banka nemusela vymáhat dluh. Manželé, jejichž nemovitost je zatížena hypotékou, mají při rozvodu několik možností. V nejlepším se mohou dohodnout, že hypotéku doplatí oba a nemovitost nechají třeba dětem nebo jednomu z bývalých manželů. Další možností je prodej nemovitosti, ovšem je nutné si uvědomit, že prodej nemovitosti zatížené hypotékou je složitý, je tedy dobré vyčkat na konec fixace, poté hypotéku splatit předčasně a prodat již nezatíženou nemovitost. Další možností je, že po rozvodu převezme hypotéku pouze jeden z manželů, stane se vlastníkem předmětné nemovitosti a vyplatí bývalého spoluvlastníka z již splacené části nemovitosti. Problém ovšem u vyvázání jednoho z manželů z hypotéky je, že banka musí posoudit podmínky bonity jednoho z manželů - tedy schopnost splácet hypotéku. Konečné slovo je tedy na bance. A ještě jedna záludnost vás při společné hypotéce manželů může potkat - banka vám povolí vyvázání z hypotéky až po pravomocném rozsudku o rozvodu. Pokud budete potřebovat pomoci s jakýmkoliv z výše uvedených institutů či poradit konkrétněji, neváhejte se obrátit na naši advokátní kancelář. S pozdravem a přáním hezkého dne Mgr. et Mgr. Josef Fiřt, LL.M., advokát
Jana K. (20.09.2016 10:10:22)
Dobrý dne, prodali jsme dceři a zeťovi byt a nadále v něm s manželem bydlíme. Byt je zatížen hypotékou, zástavní věřitel banka. Dotaz : je potřeba s dcerou a zetěm sepsat smlouvu o doživotním bydlení ( věcné břemeno, nájem, podnájem )? Zeť má z prvního manželství syna jak ošetřit, aby nás jednou nechtěl vystěhovat nebo nepožadoval část podílu. Od narození se se synem nestýká, nemají mezi sebou žádný vztah a syn je už plnoletý. Děkuji za odpověď. Hezký den. Jana K.
© Advokátní kancelář KF Legal, s.r.o. (20.09.2016 13:46:05)
Vážená paní K. Děkuji Vám za Váš dotaz. Vzhledem k uvedeným informacím bych Vám poradil uzavřít s Vaší dcerou a zetěm smlouvu o výměnku. Výměnek je institut nově upravený v §§ 2707 - 2715 zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Tento institut Vám a Vašemu manželovi zajistí nejen dožití ve zmíněném bytě, ale i to, že majitelé bytu souhlasí s tím, že se o Vás budou starat v hmotné, zdravotní či jiné nouzi a vždy Vám zajistí péči. Co se týče syna Vašeho zetě a jeho nároku na Vámi prodaný byt, mohl by nárokovat část podílu pouze při dědickém řízení. Váš zeť má možnost sepsat prohlášení o vydědění, kterým zbaví svého potomka práva na jakoukoliv část pozůstalosti. Tento institut je upraven v § 1646 občanského zákoníku a musí být použit pouze na základě taxativně vyčtených důvodů. Z Vašeho popisu usuzuji, že je nejlépe použitelný § 1646 odst. 1 písm. b) citovaného zákona, který říká že zůstavitel může vydědit nepominutelného dědice pokud o zůstavitele neprojevuje opravdový zájem, jaký by projevovat měl. V případě Vašeho zájmu jsme samozřejmě připraveni Vám smluvně ošetřit oba výše uvedené právní instituty. Těšíme se na návštěvu u nás v kanceláři. S pozdravem a přáním pěkného dne Mgr. et Mgr. Josef Fiřt, LL.M., advokát
Lucie Polova (19.08.2016 16:53:15)
Dobry den, mam nalehavou otazku a prosim Vas o zodpovezeni. Moje maminka vdova jiz vlastni barak nemovitost je vlastnikem. Ja jsem dcera mam trvale bydliste na stejne adrese zijou semnou dve deti 3a9let tez maji trvale bydliste stejne jako ja. Moje mila maminka se rozhodla mi prikazat abych se vystehovala a nasla si svoje bydleni ze uz semnou nechce mit nic spolecneho. Mam nejake pravo zustat v baraku kde je jedna bytova jednotka a obyvam ji ja s detma. Matka zije v nebytove jednotce kterou si uspusobyla kde byl driv vjezd do garaze, kde nyni ma obyvatelne bydleni. Zajima me zda me muze vystehovat bez problemu kdy bude vsechno na jeji strane nebo mam nejake pravo se branit? i kdyz hrozi prodejem baraku ze ho chce prodat. jak postupovat moc Vas prosim o radu. dekuji moc najemni smlouvu nemam, jsem jeji dcera a mam tu trvale bydliste s detma. pokud bych nechtela odejit tak jestli mam nejake pravo zustat nebo i pres vsechno musim opustit barak.
© Advokátní kancelář KF Legal, s.r.o. (23.08.2016 09:06:51)
Vážená paní Polová, z informací, které jste nám poskytla, nelze bez dalšího tvrdit, zda máte konkrétní právo zůstat v daném domě či nikoliv. Obecně lze spíše konstatovat, že zde není dán právní důvod, pro který byste mohla v domě zůstat přes vůli Vaší maminky. Nabízí se teoreticky možnost dovodit Vaše právo s odkazem na ústně uzavřenou nájemní smlouvu, nicméně bez znalosti konkrétních okolností případu (zejména zda jste například platila za bydlení nějakou pravidelnou částku) nelze toto na základě informací, které máme v tuto chvíli k dispozici, s jistotou tvrdit. V případě zájmu o bližší posouzení a kompletní zodpovězení Vašeho dotazu neváhejte kontaktovat naši advokátní kancelář - Advokátní kancelář KF Legal, s.r.o., Opletalova 55, 110 00 Praha 1, tel. +420 222 362 069-71, www.kf-ak.cz. S pozdravem Mgr. et Mgr. Josef Fiřt, advokát




Levné Bydlení | Levné knihy | Levné lyže | Sportovní potřeby a oblečení | Sconto nábytek | Interiérové dveře Olomouc | Kuchyně a kuchyňské linky | Luxusní Bydlení | CZ Real Estate | Garážová vrata | další odkazy...